WD My Cloud și 4 modele de NAS-uri dedicate companiilor

/
/
26 feb. 15
/

Western Digital a anunțat astăzi extinderea gamei de NAS-uri (Network Attached Storage) cu patru noi modele, încadrate în seriile WD My Cloud Expert și Bussines.

Gama WD My Cloud Expert se îmbogățește cu două modele: WD My Cloud EX2100 cu două bay-uri şi WD My Cloud EX4100 cu patru bay-uri. Ambele se adresează în special fotografilor, realizatorilor de clipuri video, graficienilor şi altor profesionişti care lucrează cu fişiere de dimensiuni mari, precum RAW sau 4K.

Produsele seriei My Cloud Expert folosesc procesoare dual-core de la Marvel, ARMADA 385 şi 388. Capacitatea de stocare este de până la 24 GB TB. Unităţile de stocare WD Red incluse în NAS-uri pot fi configurate să folosească diferite variante RAID, inclusiv RAID 0, 1, 5, 10, JBOD şi moduri spanning.

În seria WD My Cloud Bussines au fost adăugate modelele WD My Cloud DL2100 cu două bay-uri şi WD My Cloud DL4100 cu patru bay-uri. Amândouă se bazează pe procesoare Intel Atom dual-core la 1.7 GHz (Intel Atom C2350 sau Intel Atom C2338), au 2 GB de RAM şi dispun de o capacitate de stocare de până la 24 GB TB.

Cele două modele din gama WD My Cloud Bussines oferă criptare AES pe 256 biţi şi numeroare opţiuni RAID (RAID 0, 1, 5, 10, JBOD şi moduri spanning). Totodată, ele dispun de mai multe caracteristici dedicate segmentului B2B (Bussines To Bussines), inclusiv sincronizare de fişiere, FTP integrat, server WebDAV, SSH Shell şi suport pentru Microsoft Active Directory.

Utilizatorii pot folosi dispozitivele NAS pentru a centraliza şi salva conţinutul de pe toate computerele şi notebook-urile companiei folosind software-ul WD SmartWare Pro dedicat PC-urilor sau Apple Time Machine pentru Mac OS.

Toate modelele WD My Cloud Expert şi Business Series vin cu o garanţie comercială de 3 ani pentru produsele cu hard disk-uri integrate, respectiv 2 ani pentru cele fără unităţi de stocare.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: NAS, WD, Western Digital
Darius Pană
Editor pe Gadget.ro din septembrie 2014. Pasionat de tehnologie, automobile și fotografie. Scrie recenzii pentru telefoane mobile, automobile, dispozitive din zona audio, monitoare, televizoare, aparate foto și orice alt gadget. Folosește Realme GT 7, Canon EOS M200 + Canon EF-M 22mm 1:2, Canon EF-S 15-85 mm 1:3.5-5.6 IS USM și Canon EF 50mm 1:1.8 STM pentru fotografii și Sony ZV-E10 pentru video.

Orange a testat în premieră în România tehnologia 5G mmWave (au fost obţinute viteze în download de până la 10 Gbps)

Orange ne informează că a reuşit să testeze în premieră în România tehnologia 5G mmWave, una care funcţionează în banda de frecvenţe de 26 GHz.

Orange anunţă că începând cu 17 decembrie 2025, Republica Moldova şi Ucraina vor intra în rândul ţărilor Roam like at Home (resurse mai multe, fără costuri suplimentare)

Uniunea Europeană a decis în vara acestui an că este timpul ca sistemul de tarifare european Rome like at Home să primească în rândul său două noi ţări europene începând cu data de 1 ianuarie 2026: Republica Moldova şi Ucraina.

NAS Synology DiskStation DS225+ – prezentare

A trecut ceva timp de când nu am mai luat contact cu un NAS de la Synology, dar iată că acum vă pot prezenta pe scurt unul dintre cele mai recente modele ale companiei taiwaneze. Este vorba despre un NAS din zona consumer, dar care ar putea face față și nevoilor unei afaceri mici și…