Gionee Elife S7 – detalii oficiale, imagini şi preţ

/
/
2 mart. 15
/

Sâmbătă vă scriam că unul dintre cele mai aşteptate smartphone-uri chinezeşti din cadrul MWC Barcelona 2015 va fi Gionee Elife S7. Lansarea sa a avut loc într-un eveniment dedicat, iar chinezii îl laudă drept cel mai subţire smartphone dual-sim din lume cu cei 5.5 mm grosime.Gionee Elife S7

Specificaţii complete pentru Gionee Elife S7:

– display Super AMOLED de 5.2 inci cu rezoluţie FullHD (1920 x 1080 pixeli) cu o densitate a pixelilor de 424 ppi ce utilizează tehnologia ACL (reduce consumul de energie cu până la 25%) şi o temă specială numită Dark care reduce cu până la 30% consumul de energie;

– procesor octa-core MediaTek MT6752 pe 64 biţi tactat la 1.7 GHz, accelerator grafic Mali-T760, 2 GB memorie RAM şi 16 GB memorie internă ce nu poate fi extinsă cu card microSD;

– cameră foto de 13 megapixeli cu flash LED şi camera frontală de 8 megapixeli;

– 4G LTE, dual-sim, Wi-Fi, Wi-Fi hotspot, DLNA, bluetooth 4.1, GPS cu A-GPS, GLONASS, microUSB 2.0, jack de 3.5 mm, radio FM;

– baterie de 2750 mAh şi 5.5 mm grosime;

– Android 5.0 Lollipop.

Ca şi noutăţi aduse de Gionee Elife S7 la nivel de autonomie remarcăm tehnologia Sensor Hub care permite procesorului să reducă consumul de energie cu până la 20%, modulul Extreme care utilizat permite un stand-by de 33 ore cu doar 10% din baterie, dar şi o îmbunăţire a compuşilor acumulatorului care a crescut autonomia cu 32% comparativ cu un acumulator obişnuit.

Gionee Elife S7 va dispune de 3 culori: alb, negru şi albastru-turcoaz şi va putea fi achiziţionat începând cu 18 martie la un preţ de 400 euro.

Gionee-Elife-S7-2

Sursa: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Când se lansează seria Google Pixel 11 și ce știm până acum la nivel de specificații și preț

Inițial se credea că seria Pixel 11 de la Google va fi lansată pe 11 august, dar înțeleg că invitația trimisă anunță un eveniment pe data de 12 august 2026.

Honor Magic V6 sau cum arată un competitor pentru Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra și viitorul iPhone pliabil (oferta din România…, 11.499 lei și voucher de 1500 lei la debut)

Honor lansează cel mai nou pliabil al său în țara noastră. Honor Magic V6 are specificații de top, dar și un preț pe măsură, preț pe care mă aștept să-l vedem și în cazul Z Fold8 Ultra sau la iPhone-ul pliabil etc.

Nothing Phone (4b) sau ce specificații sunt aduse în 2026 la 1799 lei – Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 pe 4nm, stocare UFS 2.2, suport software pentru 3 versiuni noi de Android

Nothing a lansat un smartphone mid-range. Îl găsiți la precomandă în magazinul oficial ce livrează și în țara noastră. S-a făcut economie la RAM și stocare, au ales formatul UFS 2.2...