Cum vi se pare reacția taximetriștilor din Franța față de Uber?

/
/
25 iun. 15
/

Uber este o compania americană ce a ajuns și pe meleagurile autohtone, în București. Mă gândesc că mare parte dintre voi ați auzit de acest serviciu, probabil că o mică parte l-ați și testat. 

Uber face conexiunea între șoferi dornici să-și share-uiască automobilul și clienții interesați. Îți faci cont, adaugi un card, iar plata se oprește automat la sfârșitul călătoriei, șoferului care te-a dus din punctul A în punctul B nu trebuie să-i plătești nimic în mod fizic / cash.

Nu oricine poate să fie șofer Uber, trece printr-un set de verificări până primește acceptul de a intra în program și astfel să înceapă a onora comenzi.

Avantajul Uber față de serviciile de tip taxi sunt date de verificarea mai serioasă a șoferilor, condițiile oferite și în multe țări de tarifele mai mici, o mai bună integrare cu smartphone-ul etc.

În Franța a fost o mică revoluție în această dimineață. În plin sezon turistic, taximetriști din Paris și alte orașe franceze au blocat autostrăzi, iar cireașa de pe tort, în capitală au reușit să închidă traficul spre aeroport. Șoferii Uber s-au trezit cu mașinile vandalizate, urmăriți prin oraș etc.

Mi se pare o reacție de-a dreptul grobiană. Uber are succes pentru că oferă servicii mai bune. Punct. Taximetriști de pretutindeni să înțeleagă asta și să se comporte adecvat. În București am dat de mașini murdare, șoferi care refuză să te ducă dintr-un punct în altul, imprudenți în șofat etc. Uber nu este raiul, dar a oferit o alternativă mai bună, de cele mai multe ori.

Mai multe imagini în clip:

httpvh://youtu.be/2-7f1zVkCao

Categorii: Opinie, Recomandari
Cuvinte cheie: Uber
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Am văzut Berlin and the Lady With an Ermine, serialul numărul 1 pe Netflix în data de 1 iunie 2026 şi am fost cam dezamăgit (mult hype online, puţin conţinut)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria „am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

De ce operatorii telecom din România (Orange, DIGI, Vodafone) se raportează la euro, deşi totul se plăteşte în lei (salarii, facturi, taxe şi impozite etc.)

Începând cu data de 27.05.2026 pentru clienţii noi, respectiv 01.07.2026 pentru clienţii deja existenţi, DIGI îşi raportează toată partea comercială din România în euro. Am scris pe subiect mai multe articole astfel:

Televizoarele Samsung în 2026 sau cum este reinventată experiența de vizionare prin AI, MicroRGB și OLED actualizat, dar și printr-un ecosistem conectat

În 2006 abia ce ajungeau a fi popularizate televizoarele cu ecran LCD. Samsung vedea o creștere a pieței pentru această tehnologie, de la 19 milioane unități în 2005 se așteptau la 25 - 30 milioane unități în 2006. A fost și momentul în care compania sud-coreeană și-a acontat poziția de lider în piața de televizoare.