Xiaomi Redmi Note Prime – detalii oficiale, imagini şi preţ

/
/
14 dec. 15
/

Xiaomi a lansat un nou smartphone mid-range pe care l-a denumit Xiaomi Redmi Note Prime. Acest telefon este cel de-al doilea produs la fabrica din India, după ce în vară au anunţat device-ul Xiaomi Redmi 2 Prime.

Xiaomi Redmi Note Prime nu impresionează din punct de vedere hardware, însă vine cu un raport calitate-preţ foarte bun. Acest terminal costă 125 dolari, iar pentru această sumă primim un display de 5.5 inci HD, procesor quad-core Snapdragon, 2 GB RAM, cameră foto de 13 megapixeli şi o baterie de 3100 mAh.

Chiar dacă Xiaomi Redmi Note Prime va avea preinstalat MIUI 7, acesta este bazat pe bătrânelul Android 4.4 KitKat. Sunt sigur însă că interfaţa va rula fluent şi că Xiaomi va oferi curând update pentru Android 5.1 Lollipop.

Smartphone-ul va fi construit în totalitate din plastic, iar pentru început va fi disponibil la comandă doar pentru India.

Xiaomi Redmi Note Prime 2

Specificaţii complete pentru Xiaomi Redmi Note Prime:

  • display IPS LCD de 5.5 inch cu rezoluție HD (1280 x 720 pixeli);
  • procesor quad-core Qualcomm Snapdragon 410 la 1.2 GHz, Adreno 306 GPU, 2 GB RAM, 16 GB spațiu de stocare și slot pentru card microSD de până la 32 GB;
  • Android 5.0.2 Lollipop cu interfaţa MIUI 7;
  • dual-sim, 4G / LTE, Wi-Fi b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, A-GPS și GLONASS, radio FM, jack de 3.5 mm;
  • cameră foto de 13 megapixeli cu deschidere f/2.2, autofocus, LED flash şi cameră frontală de 5 megapixeli;
  • baterie de 3100 mAh, 9.4 mm grosime şi 185 g. greutate.

Xiaomi Redmi Note Prime

Sursa: mi.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Apple va lansa cel puțin 5 noi produse între 2 și 4 martie, printre care și un MacBook de buget

Se pare că Apple urmează ca la început de martie 2026 să nu mai organizeze un livestream keynote, ci în schimb să facă o serie de anunțuri / lansări pe durata a trei zile, mai precis între 2 și 4 martie. În ultima dintre aceste zile ar fi programat un „special Apple Experience”, despre care…

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.