MWC 2016: România la târgul de tehnologie barcelonez

/
/
24 feb. 16
/

România este prezentă la MWC Barcelona 2016 printr-un stand dedicat, aș putea spune că a devenit o prezență tradițională, din 2013 până în prezent i-am regăsit de fiecare dată în Hala 6. 

ARIES-TM cu sprijinul Ministerului Economiei, Comerțului și Relațiilor cu Mediul de Afaceri al României au făcut posibilă deplasarea la MWC 2016 a 14 companii românești ce-și expun produsele hardware și software (la capitolul hardware: Allview a lansat X3 Soul PRO în cadrul standului, iar astăzi urmează de la 12.00 urmează altă premieră).

ARIES-TM este acronimul de la Asociația Română pentru Industrie Electronică și Software Timișoara, ei reușesc an de an să țină România prin țările participante.

Care sunt cele 14 companii ce-și expun produsele la MWC 16?

IMG_1552

  1. OCRMO Technology – software pentru portofele electronice și soluții pentru transfer electronic de bani;
  2. Visual Fan ce-și prezintă o parte din portofoliul de produse, cu accent pe Allview X3 Soul PRO și P8 Energy PRO, ambele companii vin din Brașov;
  3. Computaris cu servicii de integrare a sistemelor, dezvoltare software și soluții pentru platforme de livrare;
  4. Simartis Telecom cu aplicația Bubble destinată companiilor de marketing, Computaris și Simartis au sediul în București;
  5. Altom Consulting SRL cu servicii de consultanță în testarea software;
  6. Cabrio Investment specializată în dezvoltare software și design de interfață;
  7. Evozon Systems pe partea de gaming devolopment și testare de jocuri pe platforme mobile;
  8. Softech cu soluțiile sale denumite Productis și iSpeedCam;
  9. Zynk Software pe partea de dezvoltare aplicații web și mobile – cele 5 companii menționate sosesc din Cluj-Napoca;
  10. IT Six Global Services cu Prompt Service – aplicație destinată barurilor și restaurantelor pe partea de gestionare a comenzilor – echipă din Craiova;
  11. Ropardo din Sibiu cu ZivaCare și iFinance, monitorizarea sănătății și aplicație pentru mediul business;
  12. Eta Automatizări Industriale – aplicațiile FliGo și SafeChat;
  13. Infobest Româna cu MixMe – Dressing Virtual, QuickSport, Praiser și Weigt Observer;
  14. M&M Medianet SRL cu opt platforme: iQboard, Book&Meet, Meeting Room Management, Mob-IO, Mobile Reporting Platform, MobTaxi, White Label Taxi și una destinată vizualizării bazelor mari de date. Ultimele trei companii vin din Timișoara.

Mai multe detalii legate de ARIES-TM pe site-ul companiei.

 

Categorii: Software
Cuvinte cheie: ARIES-TM, MWC 2016
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Premieră istorică, o firmă de avocatură AI a câştigat primul său proces

Garfield Law (cunoscută însă mai mult drept Garfield AI) este prima firmă de avocatură din lume nativă AI şi reglementată oficial. Fondată de Philip Young (un avocat din Londra) şi de Daniel Long (un fizician specializat în mecanica cuantică), compania funcţionează ca o firmă de avocatură digitală specializată în recuperarea creanţelor si gestionarea litigiilor de…

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.