Bursa zvonurilor: Huawei Honor Note 8, phablet cu display de 6.6 inch

/
/
22 iul. 16
/

Huawei pregătește un smartphone din categoria phablet, iar primele detalii legate de Honor Note 8 au apărut în China. Noul phablet poartă codul EDI-AL10. 

Specificații probabile pentru Huawei Honor Note 8;

  • display de 6.6 inch cu rezoluție 2560×1440 pixeli, carcasă metalică;
  • procesor octa-core la 2.5 GHz, 4 GB RAM, 64 GB spațiu de stocare;
  • Android 6.0 Marshmallow cu Emotion UI;
  • 4G, Wi-Fi, bluetooth, cititor de amprentă;
  • 13 Megapixeli și cameră frontală de 8 Megapixeli;
  • baterie de 4400 mAh, 219 gr. și 7.18 mm grosime.

Huawei Honor Note 8 a fost gândit ca un rival al lui Xiaomi Mi Max, hit comercial în China – 1.5 milioane unități în primele două luni de la debutul comercial. Nu știu dacă vă amintiți, dar Sony a avut un phablet în această categorie, dar fără a înregistra succesul lui Mi Max – Sony Xperia Z Ultra. Am un exemplar pe acasă, iar în buna tradiție a Sony a trecut de la 4.2 Jelly Bean, la Android 4.4 KitKat, iar acum rulează 5.1 Lollipop.

Pe de altă parte, dacă și Note 8 începe a prinde comenzi pe bandă rulantă s-ar putea să vedem mai multe exemplare cu display de peste 6 inch, dispozitive situate la granița dintre smartphone și tabletă.

Sursa: AndroidPure.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.

Ce îl recomandă pe Samsung Galaxy S26 Ultra?

Înainte de a publica un review pentru Samsung Galaxy S26 Ultra vă invit să descoperiți mai multe elemente ce recomandă flagship-ul sud-coreean, vârful de gamă al Samsung în acest an și unul dintre cele mai bune smartphone-uri când se vor face clasamentele de final.