Kids in America

/
/
7 mart. 09
/

          Dupa mult timp( vreo 3 saptamani) am vazut si eu un film pe pc. Este din 2007 se numeste Kids in America. Concluzia: Mi-a placut ideea pentru ca modul in care este realizat este plin de clisee hollywodiene.
           Este vorba despre un grup de liceeni care isi permit sa lupte impotriva unei conducerii bizare reprezentata de o doamna directoare blocata ca mentalitate in Evul Mediu. Este scoasa in evidenta gandirea logica a unor elevii, gandire bazata pe dreptul la libertatea de exprimare versus directoarea si acolitii sai  ce incearca sa stopeze acest drept.
           De prea multe ori in scoala se pune prea mare accent pe invatarea mecanica a unor notiuni fara prea mare relevanta pentru elev. De ce se preteaza teacher-ul la astfel de lectii? Pai pentru ca este cel mai usor mod de face sa treaca 50 de minute. Elevul, liceeanul, studentul ar trebui sa studieze altfel, sa ii fie stimulata creativitatea si libera exprimare.
        De ce ar trebui stimulate creativitatea si libera exprimare?
        Pentru ca astfel am avea o societate civila care ar stii sa reactioneze in momentul in care ar fi furata, astfel totul ar incepe sa se schimbe si in tara noastra. Poate? Dar aceasta schimbare nu ar fi posibila fara reformarea invatamantului. Si aici discutia deja se incinge – cum sa schimbi 400.000 de oameni care in proportie de 90% sunt ramasi in niste stereotipuri si tipare invechite. Greu daca nu imposibil.
         Sau poate ca schimbarile benefice sunt aproape de a fi puse in practica si in tara asta.
         Speranta moare ultima. Nu?
         Ma jos un preview al filmului. Vi-l recomand.
Categorii: Arhiva
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Filmul As Deep as the Grave ar putea revoluţiona industria cinematografică (actorul Val Kilmer, decedat în 2025, va fi readus la viaţă şi va juca în film, totul generat cu AI)

Filmările la filmul As Deep as the Grave au început încă din 2023, însă Val Kilmer nu filmat niciun cadru, deoarece acesta era chinuit de o cumplită boală.

Noi detalii despre prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse

În urmă cu mai bine de un an vă scriam că Hyundai a primit aprobarea oficială pentru a construi prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse (aceasta va avea 0 emisii de CO2).