Gionee F5 – detalii oficiale, imagini şi preţ

/
/
6 feb. 17
/

Primele detalii despre Gionee F5 le aflam încă din luna decembrie a anului trecut, iar la aproape două luni de la acel articol iată că smartphone-ul a fost lansat oficial. Vorbim de un terminal mid-range ce promite o autonomie ridicată şi performanţe bune în utilizarea de zi cu zi.

Gionee F5 este echipat cu un display de 5.3 inci cu rezoluţie HD, procesor octa-core MediaTek MT6750, 4 GB RAM, 32 GB spaţiu de stocare, conectivitate 4G, baterie de 4000 mAh şi Amigo OS bazat pe Android 6.0 Marshmallow.

Telefonul va fi disponibil în 3 variante de culoare: alb, auriu şi roz auriu, va avea construcţie metalică, scanner de amprentă integrat în butonul home şi un preţ destul de ridicat: aproximativ 260 dolari. Smartphone-ul va fi disponibil doar în China, însă sunt şanse să îl vedem şi în România sub brandul Allview.

Specificaţii complete pentru Gionee F5:

  • display IPS de 5.3 inch cu rezoluție HD (1280 x 720 pixeli);
  • procesor de tip octa-core MediaTek MT6750 tactat la 1.5 GHz, Mali-T860MP2 GPU, 4 GB RAM, 32 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 128 GB;
  • Android 6.0 Marshmallow cu Amigo OS;
  • dual-sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.1, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, radio FM, scanner de amprente;
  • cameră foto de 13 Megapixeli cu autofocus, LED flash, HDR şi cameră frontală de 8 Megapixeli;
  • baterie de 4000 mAh, 162 gr. și 7.7 mm grosime.
Sursa: gizchina.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Allview, Gionee, Gionee F5, mid-range
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

28 de deputaţi cer interzicerea completă a smartphone-urilor pe întreaga perioadă a desfăşurării cursurilor şcolare, chiar şi în pauze

Utilizarea smartphone-urilor la şcoală ar putea deveni în curând o mică pagină de istorie, asta după ce în data de 18 mai a fost depus la Camera Deputaţilor un proiect de lege pentru modificarea şi completarea Legii învăţământului preuniversitar 198 / 2023.

Samsung a patentat un smartphone cu ecran rulabil, unul în care inclusiv ansamblul foto se mişcă în procesul de extindere

Ideea de smartphone cu ecran rulabil nu este deloc nouă, primele speranţe în această direcţie fiind date încă de prin 2020, atunci când Oppo prezenta conceptul Oppo X 2021.

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, avertizează că preţurile smartphone-urilor vor creşte semnificativ an de an (vor putea trece chiar şi de bariera a 10.000 lei / device în România)

În toamna anului trecut, preşedintele Xiaomi, Lu Weibing, declara că smartphone-urile vor fi mai scumpe începând cu 2026, în contextul în care preţurile la anumite componente hardware creşteau constant (de la memorii RAM şi spaţii de stocare, până la procesoare).