Problema muncitorului român de “afară”

/
/
20 apr. 09
/

         După anul 2000 s-a produs o migraţie puternică a muncitorilor români, în special, către spaţiul U.E. Mutarea s-a accelerat după includerea în spaţiul Schenghen( 2004, Năstase s-a lăudat mult cu treaba asta). 
          In 2007 ne-am integrat în Uniunea Europeană şi avem, teoretic, drept de muncă în întregul spaţiu comunitar. Problema este că ai noştri compatrioţi s-au comportat “exemplar” iar în ultima vreme ţările U.E. riscă încălcarea legislaţiei europene şi nu mai acceptă drept de muncă pentru români.
          Care este cauza?
        1. Criza economică– păstrează o parte din locurile de muncă pentru autohtoni.
        2. Muncitorul român a făcut o impresie atât de negativă încât nici dracu nu mai vrea să audă de noi. Etnia aia a noastră a fost precum cireaşa de pe tort. 
           Rămâne de văzut dacă pe lângă Belgia câţe alte ţări o să refuze munca ieftină a românaşilor.

Sursa: Aici

Categorii: Arhiva
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Filmul As Deep as the Grave ar putea revoluţiona industria cinematografică (actorul Val Kilmer, decedat în 2025, va fi readus la viaţă şi va juca în film, totul generat cu AI)

Filmările la filmul As Deep as the Grave au început încă din 2023, însă Val Kilmer nu filmat niciun cadru, deoarece acesta era chinuit de o cumplită boală.

Noi detalii despre prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse

În urmă cu mai bine de un an vă scriam că Hyundai a primit aprobarea oficială pentru a construi prima navă comercială transportatoare de containere din lume propulsată cu un reactor nuclear de dimensiuni reduse (aceasta va avea 0 emisii de CO2).