Gionee A1 Lite – smartphone cu cameră frontală de 20 Megapixeli

/
/
15 iun. 17
/

Gionee a prezentat un smartphone din seria A – Gionee A1 Lite. Iese în evidență prin camera frontală ce aduce un senzor de…, 20 Megapixeli. 

Specificații Gionee A1 Lite;

  • display IPS de 5.3 inch cu rezoluție 1280×720 pixeli, 277 ppi;
  • procesor MediaTek MT6753 de tip octa-core la 1.3 GHz pe ARM Cortex-A53, 3 GB RAM, 32 GB spațiu de stocare și slot pentru cardurile microSD de până la 64 GB;
  • Android 7.0 Nougat;
  • 4G, Wi-Fi b/g/n, hotspot, bluetooth 4.1, microUSB, jack de 3.5 mm, A-GPS, cititor de amprentă;
  • 13 Megapixeli cu f/2.0, autofocus prin detecție de fază, dual-LED flash, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 20 Megapixeli cu f/2.0, LED flash;
  • baterie de 4000 mAh.

Preț în Nepal – 262 dolari.

Nu prea înțeleg de ce ai pune atât de mulți megapixeli pe camera frontală dedicată selfie-urilor, mai ales că în social media ești limitat de ceea ce suportă Facebook, Instagram etc. Totuși, cine știe – prin China sunt căutate astfel de elemente distinctive pe un smartphone sau Gionee testează marea cu degetul.

Sursa: TheAndroidSoul.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Gionee, Gionee A1 Lite
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S26 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.

Noile Samsung Galaxy Z Fold 8, Z Fold 8 Ultra şi Z Flip 8 ajung în oferta Digi Mobil (iată cât costă şi care este sistemul de rate disponibil)

Samsung a lansat oficial săptămâna aceasta trei noi smartphone-uri, toate din categoria pliabile. Le-am prezentat pe larg în trei articole separate astfel: