4G – tehnologia viitorului

/
/
21 aug. 09
/

           Citeam pe Go4it despre tehnologia 4G şi decizia Comisiei Europene de a începe investiţiile în acest segment de anul viitor. 3G pare mic copil pe lângă vitezele de transfer ce se anunţă: 100 MB pe sec. şi chiar 1 Gb pe sec. 

             Operatorii de telefonie mobilă se pregătesc de investiţii majore – peste 8 miliarde euro spre a trece la noul standard. Vom avea mai puţine antene şi o mai mare mobilitate dată de viteză. Navigarea pe internet va fi floare la ureche. Telefonul mobil va deveni un adevărat device personal, multiple posibiliţăţi, un minicalculator pe care îl vom lua prin toate locurile. 

         “Tehnologia LTE va transforma telefoanele mobile în calculatoare portabile puternice”, a declarat Viviane Reding, comisar al CE pe partea de telecomunicaţii şi media. “Milioane de utilizatori vor beneficia de viteze ultra-rapide pe Internet, oriunde s-ar afla, iar economia din lumea digitală va creşte”

Update: Pe de altă parte perspectiva 4G va duce la reducerea costurilor pentru serviciile 3G şi asta nu poate fi decât pozitiv pentru consumator. 

Categorii: Arhiva
Cuvinte cheie:
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Prima Sport şi Digi Sport pierd noi competiţii sportive majore în disputa cu Pro TV (Voyo)

Pro TV continuă să bage adânc mâna în buzunare pentru a cumpăra competiţii sportive majore, totul pentru a creşte gradul de atractivitate a platformei de streaming video Voyo.

Piața de smartphone-uri în T3 2025 – Samsung este lider și pe următoarele poziții sunt Apple, Xiaomi, Transsion și vivo

Omdia a publicat un raport în ce privește livrările de smartphone-uri pe trimestrul recent încheiat - cuprins între 1 iulie 2025 - 30 septembrie 2025.