Xiaomi Mi A1 – smartphone cu Android 7.1.2 Nougat stock şi disponibilitate oficială în România

/
/
5 sept. 17
/

Xiaomi a prezentat în India primul smartphone care va rula Android 7.1.2 Nougat în varianta stock: Xiaomi Mi A1. Acest lucru se traduce prin lipsa interfeţei clasice MIUI, iar ineditul acestei lansări este dat de prezenţa oficială a telefonului în 37 de ţări la nivel global, inclusiv România.

Xiaomi Mi A1 face parte din proiectul Android One, adică va primi pentru o perioadă bună de timp update-uri majore din partea Google. Device-ul este identic cu Xiaomi Mi 5X atât la capitolul hardware, cât şi din punct de vedere estetic. Vorbim de un terminal cu o construcţie metalică tip unibody, aspect premium, scanner de amprentă şi grosime de doar 7.3 mm.

Noul smartphone Xiaomi va fi disponibil în toate cele 37 de ţări din 12 septembrie la un preţ de aproximativ 200 euro.

Specificaţii complete pentru Xiaomi Mi A1:

  • display IPS de 5.5 inch cu rezoluție FullHD (1920×1080 pixeli), 401 ppi, protejat cu sticlă curbată 2.5D si contrast ratio 1000:1;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 625 de tip octa-core, Adreno 506 GPU, 4 GB RAM, 64 GB spațiu de stocare + suport pentru card microSD de până la 128 GB;
  • Android 7.1.2 Nougat stock;
  • slot combo, 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot, Wi-Fi direct, bluetooth 4.2, USB Type-C, A-GPS, GLONASS, BDS, scanner de amprente, port infraroşu;
  • 2 x 12 Megapixeli cu cameră wide şi cameră tele, senzori OmniVision, deschidere f/2.2, PDAF, EIS, flash dual-LED, filmează 4K la 30 fps, cameră frontală de 5 Megapixeli cu senzor Sony IMX268;
  • baterie de 3080 mAh, 165 gr. și 7.3 mm grosime.
Sursa: gsmarena.com
Categorii: Xiaomi
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Xiaomi va lansa în curând un smartphone cu baterie de 10.000 mAh, încărcare rapidă la 100W şi grosime de sub 8.5 mm

La final de octombrie aflam că Honor lucrează la un smartphone cu baterie de 10.000 mAh, unul ce ar urma să fie lansat în următoarea perioadă (cel mai probabil în primele două – trei luni ale anului viitor).

CEO-ul Xiaomi susţine că în următorii cinci ani oamenii vor fi înlocuiţi cu roboţi umanoizi pe tot ce înseamnă linii de asamblare

CEO-ul Xiaomi, Lei Jun, a acordat recent un interviu celor de la Beijing Daily, iar cele transmise de el arată clar că strategia companiei pentru perioada imediat următoare se bazează pe inteligenţă artificială şi pe roboţi umanoizi.

Xiaomi a deschis primul său magazin oficial din România – da, operat direct de către ei și nu printr-un partener și planurile pentru 2026 la nivel local

Trebuie spus din start că deja este a nu știu câta dată când discutăm despre un magazin Xiaomi, dar..., acum este ceva diferit. Shop-ul din ParkLake Mall este operat direct de către compania chineză.