Google Pixel 3 şi Pixel 3 XL – imagini detaliate şi primele specificaţii

/
/
29 iun. 18
/

Google Pixel 3 şi Pixel 3 XL sunt două smartphone-uri a căror lansare se aşteaptă a fi făcută undeva în luna octombrie a acestui an (cel mai probabil pe 4 octombrie) şi chiar dacă mai sunt luni bune până la respectivul eveniment, iată că au apărut deja primele imagini cu device-urile.

Principalul element comun pare a fi camera foto cu un singur senzor, Google evitând să intre încă în hora camerelor foto duale (producătorul american a dovedit deja că nu este nevoie decât de un singur senzor şi optimizări software bune pentru a face cam de toate).

Google Pixel 3 ar urma să vină cu un design comun, un ecran de 5.4 inci cu aspect 18:9 şi dimensiuni decente: 145.6 x 68.2 x 7.9 mm. Din imagini mai observăm difuzoarele duale frontale, o posibilă cameră frontală duală şi un scanner de amprente pe spate.

Google Pixel 3 XL este puţin diferit şi ar putea integra un ecran de 6.2 inci cu aspect 19:9 şi breton, difuzoare duale frontale, o posibilă cameră frontală duală, un scanner de amprente pe spate şi dimensiuni uşor mai ridicate: 158 x 76.76 x 7.9 mm.

Este clar că cele două smartphone-uri Google vor integra cele mai noi şi mai puternice specificaţii hardware şi cea mai nouă iteraţie Androi, însă nu avem încă informaţii despre acestea.

Sursa: gsmarena.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Bursa zvonurilor: Lenovo Googlebook 15 sau cum va arăta cea mai nouă serie de laptopuri de la Google (aplicații Android în mod nativ, integrare mai bună a smartphone-ului și interfață actualizată de la ChromeOS)

Google bate pasul pe loc de o bună perioadă de timp în ce privește Chrome OS, soluția sa software pentru zona de laptopuri. Lucrurile s-ar putea schimba, iar la bursa zvonurilor discutăm despre un dispozitiv de tip 2-in-1 dezvoltată împreună cu Lenovo.

Smartphone-urile pliabile se devalorizează extrem de repede, se pierd în medie aproape 1000 de dolari după doar 12 luni de la achiziţie

Smartphone-urile pliabile câştigă teren an de an, însă cu viteza melcului, acest segment de piaţa nefiind un campion atunci când vorbim de volume mari. În contextul actual al exploziei în materie de costuri de producţie, eu zic că sunt şanse mari ca în trimestrele următoare să asistăm la o încetinere sau chiar la o stagnare…

Un mare producător de smartphone-uri şochează şi pregăteşte primul pliabil premium tip fold cu preţ de sub 1000 de euro în Europa (iată cum ţine în control costurile uriaşe de fabricaţie)

Piaţa smartphone-urilor pliabile începe să crească atât ca volum, cât şi ca importanţă, astfel că din ce în ce mai mulţi producători îşi vor face mai activ simţită prezenţa pe această nişă. Din păcate preţurile sunt unele destul de generoase, iar costurile mari de producţie nu ajută deloc în această direcţie.