1911 este primul număr unic de urgenţă din România pentru incidente de securitate cibernetică

/
/
4 mai 19
/

Începând cu data de 2 mai, România are în premieră un număr unic de urgenţă pentru incidente de securitate cibernetică. Acesta este 1911 şi poate fi utilizat atât de persoanele fizice şi juridice, cât şi de instituţiile publice din ţară.

„Pot spune că e aproape un moment istoric în ceea ce privește securitatea cibernetică în România. După cum am anunțat acum câteva zile, lansăm prin Centrul Naţional de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică un număr unic, 1911, apelabil din toate reţelele, la care vor putea fi raportate incidentele de securitate cibernetică de către persoane fizice, juridice şi instituţii publice, oferindu-li-se prin call center o asistenţă primară şi consiliere pentru diagnosticare şi remediere.

Prin acest nou serviciu guvernamental, încurajăm în mod special notificarea informaţiilor corespondente incidentelor de securitate cibernetică din partea IMM-urilor sau a cetăţenilor, care sunt adesea afectaţi de campanii maliţioase specifice (cum ar fi multiplele tipuri de scam/phishing, fraude care afectează utilizatorii din România – vishing, frauda cu suport tehnic fals, frauda cu vouchere, frauda cu bilete de avion, etc.) cu efecte negative majore în plan economic şi personal.” a declarat ministrul comunicaţiilor, Alexandru Petrescu.

Noul număr unic de urgenţă va fi disponibil în primă fază de luni până vineri în intervalul 06:00 – 22:00.

Sursa: adevarul.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Cum este prevenită risipa alimentară de către Samsung prin frigiderul French Door Beespoke AI?

De sărbători, risipa alimentară devine, fără să ne dăm seama, un ”obicei” comun. Pregătim mese îmbelșugate, gătim în exces ”ca să fie”, umplem frigiderul până la refuz și, inevitabil, o parte din mâncare ajunge… la gunoi. În loc să ne bucurăm de momente alături de familie, ajungem să ne stresăm cu organizarea, aprovizionarea și, în…

OnePlus 15R – detalii oficiale, imagini şi preţ în Europa (estimat pentru România)

În urmă cu doar câteva ore a fost lansat la nivel global noul smartphone OnePlus 15R, un upper mid-range cu destul de mult potenţial.

Fraţii Pavăl (Dedeman) sunt foarte aproape să cumpere Carrefour România

În luna octombrie aflam pentru prima dată despre intenţia Carrefour de a ieşi din România. Compania franceză vrea să părăsească toată zona Europei de Est, astfel că şi în Polonia se întâmplă acelaşi fenomen ca în ţara noastră.