Vânzările de smartphone-uri din Europa în trimestrul al doilea au avut doi mari câştigători: Samsung şi Xiaomi

/
/
12 aug. 19
/

Dacă la nivel global piaţa telefoanelor inteligente este în scădere, în Europa aceasta îşi menţine ritmul, vânzările fiind unele în medie cu cele de anul trecut. În trimestrul al doilea din 2019 s-au comercializat peste 45 milioane de unităţi, marii câştigători ai acestei perioade fiind Samsung (+20%) şi Xiaomi (+48%).

Numărul total al vânzărilor din Europa în trimestrul al doilea:

Deşi rămân pe locurile 2 şi 3, Huawei şi Apple sunt în scădere, la fel şi HMD Global. Pentru fiecare producător există o explicaţie: Huawei a fost puternic afectată de scandalul cu Statele Unite ale Americii, la Apple baza de fani din ce în ce mai redusă aşteaptă noile lansări, în timp ce la HMD Global a cam trecut nostalgia brandului Nokia.

Cele mai vândute 5 smartphone-uri în Europa în trimestrul al doilea au fost:

Observăm că seria GALAXY A de la Samsung a prins foarte bine, mai ales că producătorul sud-coreean a venit şi cu preţuri mai mult decât decente. Xiaomi Redmi Note 7 nu mai este o surpriză pentru nimeni fiind unul dintre smartphone-urile cu cel mai bun raport calitate-preţ, în timp ce iPhone XR ne arată că Apple rămâne încă în top.

Sursa: canalys.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Sony s-ar fi hotărât să schimbe în sfârşit estetica telefoanelor sale, doar că primele randări pentru Sony Xperia 1 VIII arată un design destul de urâţel

Sony nu mai contează de ani buni în industria smartphone-urilor şi abia dacă mai lansează 1-2 modele pe an. Vorbim mai mult de o mândrie japoneză, una care nu a permis schimbarea esteticii ani la rând.

După Google Pixel 11, apare acum şi Google Pixel 11 Pro în primele randări cu caracter oficial

Într-un articol anterior v-am prezentat primele randări detaliate ale smartphone-ului Google Pixel 11. Vă spuneam atunci că, raportat la actualul Google Pixel 10, nu există diferenţe prea mari din punct de vedere estetic.

HONOR 600 Lite lansat în România – mid-range cu șasiu metalic, cameră de 108 MP și baterie de 6.520 mAh

HONOR aduce în România noul HONOR 600 Lite, un smartphone care încearcă să aducă o parte din experiența seriei flagship într-un segment accesibil. Modelul mizează pe o construcție metalică unibody, pe o cameră principală de 108 MP și pe o baterie de 6.520 mAh, alături de o serie de funcții AI integrate în MagicOS 10.