Cel mai ieftin smartphone cu Qualcomm Snapdragon 865 – 1999 lei la PC Garage

/
/
26 aug. 20
/

Cel mai ieftin smartphone cu Qualcomm Snapdragon 865 în România este Xiaomi Poco F2 Pro cu 6 GB RAM și 128 GB stocare în oferta PC Garage – 1999 lei.

Dacă știți alte smartphone-uri cu Snapdragon 865 și preț mai bun, secțiunea de comentarii vă stă la dispoziție.

Xiaomi Poco F2 Pro cu 5G, 6 GB RAM și 128 GB stocare – 1999 lei. 

Qualcomm Snapdragon 865 este cel mai apreciat procesor din universul smartphone-urilor Android în 2020. A fost dezvoltat într-un proces de litografiere pe 7nm+, cu trei clustere ( 1 x Kryo 585 la 2.84 GHz, 3 x Kryo 585 la 2.42 GHz și 4 x Kryo 585 la 1.8 GHz), Adreno 650 în rol de GPU.

Poco F2 Pro cu 6 GB RAM folosește memorie de tip LPDDR4X, cel de 8 GB RAM folosește o tehnologie mai nouă – LPDDR5. Stocarea este cea mai bună – UFS 3.1. Cei 128 GB nu pot fi supliniți de un slot pentru microSD.

Sunt mai multe elemente PRO:

  1. Display-ul – SuperAMOLED de 6.67 inch cu rezoluție 2400×1080 pixeli, luminozitate de 500 nits, HDR10+, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass 5, fără notch;
  2. Qualcomm Snapdragon 865 la 1999 lei (primul smartphone Android cu acest chipset de ultimă generație ce se află sub pragul a 2000 lei);
  3. Cameră frontală motorizată de tip pop-up – soluție interesantă ce a fost aproape abandonată în 2020;
  4. Conectivitate bună spre foarte bună – 5G + Wi-Fi 6, cititor de amprentă optic, port infraroșu etc;
  5. Baterie ce s-ar putea să fie decentă în utilizarea de zi cu zi – 4700 mAh cu încărcare la 30W ( de la 0 – 100% în 63 de minute);
  6. Cameră principală cu setup ce promite  – 64 Megapixeli cu f/1.9 de tip wide, 5 Megapixeli cu f/2.2 de top tele / macro, 13 Megapixeli cu f/2.4 de tip ultrawide și 2 Megapixeli cu f/2.4 pentru adâncimea de câmp. Înregistrează 8K cu până la 30 fps, 4K cu până la 60 fps, 1080p cu până la 960 fps;
  7. Design – sticlă pe față și spate, structură din aluminiu (când alte companii încep să aducă plastic și la produse de peste 4000 lei).

Dacă aș avea un buget de 2000 lei, Poco F2 Pro ar fi pe lista scurtă.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

Samsung Galaxy S26 Ultra – toate specificaţiile hardware, dată de lansare şi chiar o primă imagine oficială cu cel mai puternic smartphone Samsung din 2026

Nu ştiu dacă vă vine să credeţi, însă am intrat deja în a două lună din 2026, perioadă ce se anunţă destul de activă la nivel de lansări de smartphone-uri.

Oferta zilei: Xiaomi Redmi Note 14 cu 6 GB RAM şi 128 GB stocare costă doar 599 lei

Xiaomi a lansat luna aceasta în România noua serie de smartphone-uri Xiaomi Redmi Note 15. Aceasta este formată din 5 modele, Xiaomi Redmi Note 15, Redmi Note 15 5G, Redmi Note 15 Pro, Redmi Note 15 Pro 5G şi Redmi Note 15 Pro+ 5G, unele pe care le-am prezentat deja într-un articol dedicat.