Coalition for App Fairness (CAF) – alianţă anti-Apple între Spotify, Epic Games, Deezer şi multe alte companii

/
/
26 sept. 20
/

Era clar că Epic Games va primi întăriri în disputa cu Apple, nemulţumirile dezvoltatorilor de aplicaţii existând dintotdeauna, însă până în acest moment aceştia nu au avut un lider, un partener puternic care să le permit să îşi spună off-urile cu ecou în întreaga lume.

Dezvoltatorii sunt nemulţumiţi de taxa pe venituri de 30% pe care o practică Apple, cât şi de faptul că orice aplicaţie ce concurează cu una proprietară Apple este trasă în jos în categoria recomandări, tocmai pentru a nu deveni o rivală puternică pentru Apple.

Mare parte din cei nemulţumiţi (Epic Games, Spotify, Deezer, Basecamp, ProtonMail, European Publishers Council şi mulţi alţii) s-au unit în alianţa Coalition for App Fairness (CAF). Vorbim de o coaliţie anti-Apple prin intermediul căreia dezvoltatorii vor solicita reguli egale pentru toată lumea, corectitudine şi tratament echitabil.

Rămâne de văzut dacă Apple va ceda acestor presiuni şi va veni cu modificări utile la nivelul politicilor practicate în App Store.

Sursa: neowin.net
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 2.04.26 (televizor OLED Samsung pe diagonală de peste 2 metri și evaluare 5/5, telefon mobil mid-range cu LED-uri customizabile pe spate și recenzii foarte bune, cel mai avansat espressor automat Philips cu peste 50 de băuturi preparate etc)

Printre cele 10 oferte eMAG de astăzi se află și un robot de bucătărie avansat cu ecran tactil, 21 de programe automate, 10 trepte de viteză și evaluare 5 / 5 din 12 review-uri.

5 gadgets de la Kaufland (01.04 – 07.04.2026)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.

Digi Mobil îşi îmbogăţeşte oferta de smartphone-uri cu 4 noi modele (aprilie 2026)

Digi Mobil, al doilea operator din România după numărul de clienţi pe telefonie mobilă, a actualizat oferta de telefoane inteligente, iar la început de aprilie 2026 oferă spre achiziţie 4 noi modele.