Utilizatorii de device-uri iOS ar putea plăti în viitor pentru a avea acces complet la Facebook sau Instagram

/
/
4 mai 21
/

Disputa dintre Apple şi Facebook se extinde la lună la lună, fiecare companie susţinându-şi punctul de vedere vocal, cât să audă toată lumea.

Apple a anunţat că prin actualizarea la iOS 14.5 va permite utilizatorilor să fie sau nu de acord ca aplicaţiile să le urmărească activitatea, iar această noutate a picat cum nu se poate mai rău pentru Facebook. Este ştiut faptul că toate aplicaţiile Facebook îţi urmăresc activitatea pas cu pas, acestea folosind inclusiv microfonul pentru a-ţi asculta discuţiile (am povestit pe subiect la începutul acestui an).

Conform oficialilor Facebook acest lucru se întâmplă pentru ca fiecare dintre noi să avem reclame targetate, reclame de interes. Prin această metodă toată lumea are de câştigat: noi ca utilizatori că primim reclame ce ne-ar putea fi utile, afacerile care se promovează că ajung la acei oameni ce le-ar putea creşte vânzările şi Facebook că este plătit din comisioane.

Observaţi un conflict de interese aici ?

Apple spune că fiecare utilizator este liber să facă ce vrea, Facebook consideră că urmărirea activităţii ar trebui să fie asigurată de Apple pentru a putea ajuta micii întreprinzători (bine că şi Facebook ar pierde foarte mulţi bani prin retragerea reclamelor).

Într-o uşoară disperare Facebook a început să informeze utilizatorii de device-uri cu iOS că de ei depinde dacă aplicaţiile sale (Facebook, Instagram etc.) vor rămâne gratuite. Foarte probabil ca într-un viitor nu foarte îndepărtat cei care vor permite aplicaţiilor să îi urmărească vor avea în continuare acces gratuit, în timp ce restul ar putea plăti o sumă de bani pentru a beneficia de toate facilităţile.

Nu ştim cum se va întâmpla, vor mai fi multe discuţii pe subiect, însă în acest moment de ce parte a baricadei sunteţi ? (mă refer la utilizatorii de iOS)

Sursa: gizchina.com
Categorii: iOS, Software
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Iată o listă detaliată cu smartphone-uri şi tablete de la mai toţi producătorii importanţi, ce vor primi actualizarea la Android 17

Google a lansat săptămâna aceasta versiunea stabilă de Android 17, cea mai nouă iteraţie a celui mai utilizat sistem de operare mobile din lume. Am scris şi eu un articol pe acest subiect, unul pe care vă invit să îl citiţi aici.

Electronic Arts nu doar că te va pune în continuare să dai bani frumoşi pe jocurile sale, dar vei primi şi reclame din belşug în gameplay

Mi se pare că companiile din tehnologie au intrat într-o fază extrem de agresivă de a genera din ce în ce mai multe venituri, orice produs sau serviciu fie este mai scump, fie este plin de reclame.

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17 (iată tot ce trebuie să cunoşti despre cea mai nouă iteraţie Android)

Google a lansat oficial versiunea stabilă de Android 17, cea pe care o vom primi pe device-uri de acum înainte. Aceasta va fi disponibilă pentru început doar pe smartphone-urile din seria Google Pixel, urmând ca în perioada următoare, fiecare producător să revină cu un roadmap adecvat modelelor sale.