Profilele pentru copii nu vor avea reclame în viitorul abonament Netflix ieftin

/
/
21 aug. 22
/

Din 2023 Netflix va introduce pe piaţă un nou abonament, unul mai ieftin, dar cu reclame. Pentru că Netflix este cel mai mare serviciu global de streaming video, toată lumea caută să descopere cum va funcţiona viitorul abonament, cât de agresiv va fi acesta în relaţia cu utilizatorii, cât va costa etc.

Dacă într-un articol anterior am aflat că viitorul abonament Netflix cu reclame nu va permite descărcarea de conţinut pentru vizionare offline, acum descoperim din alte surse că profilele pentru copii nu vor avea reclame indiferent de abonamentul folosit.

Când vine vorba despre copii treaba este foarte sensibilă, foarte mulţi susţin că aceştia sunt uşor de manipulat, de influenţat şi că reclamele targetate au caracter exploatativ. Pentru a evita orice risc, Netflix a luat decizia ca juniorii să nu fie afectaţi de reclame.

O decizie similară a fost luată şi în cazul Disney Plus, nici acolo abonamentul ieftin de 7.99 dolari / lună nu va avea reclame în cazul profilurilor Kids.

Sursa: profit.ro
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Consiliul Concurenţei din România analizează preluarea Silicon Laboratories Inc. de către Texas Instruments Incorporated, o tranzacţie de 7.5 miliarde de dolari (de ce se întâmplă asta?)

Oricât de ciudat pare la prima vedere, Consiliul Concurenţei din România tocmai ce a anunţat că analizează preluarea Silicon Laboratories Inc. de către Texas Instruments Incorporated, o tranzacţie de 7.5 miliarde de dolari anunţată în luna februarie a acestui an (mai multe detalii găsiţi aici).

Ieri noapte am primit alertă RO-ALERT pentru drona căzută la Galaţi, iar panica s-a instaurat în casă

Ieri noapte am trecut printr-o experienţă extrem de neplăcută, prima alertă RO-ALERT legată de o posibilă dronă sau de posibile resturi ale unei drone.

Atenţie la plata facturilor prin PayPoint, se pare că mai nou există o taxă la plata în numerar (DIGI a anunţat că renunţă la colaborare, ENGIE avertizează de costurile suplimentare)

Începând de astăzi, 28 mai, s-au schimbat nişte lucruri în relaţia comercială dintre PayPoint şi anumiţi furnizori, iar aceştia au reacţionat în consecinţă.