50: Fotografii făcute cu Motorola Edge 30 Ultra

/
/
20 sept. 22
/

Am folosit un Motorola Edge 30 Ultra în ultimele două săptămâni, iar o selecție de fotografii găsiți în articolul de față. Este similar cu ceea ce ați găsit pentru Vivo X80 Pro pe aici.

Edge 30 Ultra este cel mai avansat smartphone Motorola la nivel de cameră foto și video. Camera principală are următorul setup:

➡️ wide de 200 Megapixeli cu f/1.9, PDAF și OIS;

➡️ tele de 12 Megapixeli cu f/1.6, PDAF și zoom optic 2x;

➡️ ultrawide de 50 Megapixeli cu f/2.2.

Filmează 8K cu 30 fps, 4K cu până la 60 fps, 1080p cu până la 960 fps, gyro-EOS și HDR10+.

Înainte de a prezenta fotografiile propriu-zise, Motorola Edge 30 Ultra îl găsiți deja în oferta eMAG cu 12 GB RAM și 256 GB stocare.

Aș putea trage câteva concluzii pe repede înainte:

  • zoom-ul 2x nu este făcut cu crop ci cu senzor dedicat, de aici și diferența imensă între ce prinzi cu camera wide și ce ți se oferă cu tele-ul de pe Edge 30 Ultra. Zici că ai un zoom ceva mai mare, din păcate lipsește OIS-ul și chiar se simte, mai ales că au pus f/1.6 (multă lumină, zgomot de imagine ce putea fi compensat puțin și de OIS).
  • setările nu sunt păstrate și de fiecare dată când intri în secțiunea Video trebuie să setezi 4K și 60 fps, spre exemplu. Cred că se poate rezolva printr-un simplu update de firmware;
  • fotografiile nu sunt supraexpuse, cumva naturale și în linie cu ceea ce observi și în realitate;
  • Night Mode nu face minuni, cu puțin mai bine față ce primești fără să activezi acest mod;
  • Modul Portrait mi s-a părut bine calibrat, chiar și în condiții de lumină scăzută;
  • lipsește un senzor periscop ce ar fi adus Edge 30 Ultra printre cele mai bune smartphone-uri la nivel de cameră foto și video. Zoom-ul 5x este doar pe foaie pentru că rezultatele primite sunt cu mult zgomot de imagine, aproape inutilizabile;

Vă las pe voi să trageți mai multe concluzii pe baza galeriilor de imagini. Le găsiți aici fără resize, link valabil pentru 7 zile.

I. Fără Night Mode;

II. Cu Night Mode;

III. 0.5x, 1x și 2x cu Motorola Edge 30 Ultra;

IV. Modul Portrait pe Edge 30 Ultra;

V. Zoom 5x;

VI. Alte fotografii făcute cu Motorola Edge 30 Ultra;

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Motorola va lansa în curând un smartphone puternic(uţ) ce se va numi Motorola Signature

Motorola pregăteşte lansarea unui nou smartphone, un model ce se anunţă destul de puternic. La final de noiembrie vă spuneam despre Motorola Urus (cod intern) şi iată că acesta are acum şi un nume comercial: Motorola Signature.

Smartphone-urile din 2026 vor fi şi mai slabe şi mai scumpe (opţiunile cu 16 GB RAM aproape că vor dispărea, însă vor apărea mai multe modele cu 4 GB RAM)

Dacă vreţi să vă cumpăraţi un smartphone într-un viitor apropiat, vă recomand să grăbiţi puţin achiziţia, asta dacă nu doriţi ca în câteva luni să plătiţi mai mult şi să primiţi mai puţin.

Nothing Phone (3a) Lite – review

La pachet cu căștile Nothing Headphone (1) am primit și telefonul pe care îl voi prezenta în continuare. Dacă la căști a fost vorba despre unele vârf de gamă, de această dată avem în față un smartphone entry-level spre mid-range, poate mai corect ar fi să spunem un mid-range de la baza categoriei. Nothing Phone…