Xiaomi renunţă la seria Xiaomi 13 şi va lansa direct Xiaomi 14 (probabil pentru a fi la zi cu iPhone 14)

/
/
21 nov. 22
/

Xiaomi se pregăteşte să îşi lanseze noua serie flagship, cea cu care va ataca pieţele internaţionale din primele săptămâni ale anului viitor.

Dacă anul acesta am avut seria Xiaomi 12, în mod normal la rând venea Xiaomi 13, însă se pare că producătorul chinez a avut altceva în plan. Probabil pentru a ajunge la zi cu seria iPhone 14, viitoarele smartphone-uri premium Xiaomi se vor numi Xiaomi 14, respectiv Xiaomi 14 Pro.

În online au apărut deja imagini care confirmă acest lucru, cea mai grăitoare fiind fotografia unui pachet de retail pregătit pentru livrare, unul pe care se vede foarte clar denumirea Xiaomi 14:

Cele două smartphone-uri ale seriei ar putea fi lansate oficial în China pe 1 decembrie împreună cu interfaţa MIUI 14.

Iată ce ştim despre cele două telefoane până în prezent:

Xiaomi 14;

  • ecran OLED de 6.2 inci cu rezoluţie FullHD+ cu rată de refresh de 120Hz;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2;
  • până la 12 GB RAM;
  • cameră foto triplă cu senzor wide Sony IMX8 cu OIS, senzor ultra-wide de 50 Megapixeli şi senzor pentru adâncimea de câmp de 50 Megapixeli;
  • dimensiuni 152.8 x 71.5 x 8.3 mm;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare rapidă la 67W;
  • MIUI 14 bazat pe Android 13.

Xiaomi 14 Pro;

  • ecran OLED curbat de 6.65 inci cu rezoluţie 2K cu rată de refresh de 120Hz;
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2;
  • cameră foto triplă cu senzor wide Sony IMX989 de 1 inch de 50.3 Megapixeli cu OIS, senzor ultra-wide de 50 Megapixeli şi senzor pentru adâncimea de câmp de 50 Megapixeli;
  • dimensiuni 163.0 x 74.6 x 8.8 mm;
  • MIUI 14 bazat pe Android 13.
Sursa: mysmartprice.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Xiaomi Redmi 15A 5G – smartphone low-cost cu ecran cu rată de refresh la 120Hz, baterie de 6300 mAh şi 6 ani de suport software

Xiaomi a lansat un nou smartphone low-cost, unul care va genera volume frumoase pentru producătorul chinez. Acesta se numeşte Xiaomi Redmi 15A 5G şi a fost prezentat oficial în India.

Faimoasa interfaţă MIUI a celor de la Xiaomi a fost închisă definitiv (suportul oficial pentru aceasta s-a încheiat pe 24 martie 2026)

MIUI a fost lansat în august 2010, iar iniţial acesta a fost distribuit ca ROM personalizat pentru smartphone-uri cu Android (pe atunci Xiaomi nu producea telefoane).

Ştiaţi că puteţi cumpăra din România un smartphone best buy de la Xiaomi cu baterie de 8500 mAh (3 zile de autonomie), cu valenţe de gaming şi cu ecran luminos, la puţin peste 2000 lei?

Bănuiesc că aţi observat că toate smartphone-urile lansate în China în ultima perioadă vin cu baterii generoase, în general peste 6500 – 7000 mAh. Tehnologia siliciu-carbon a fost mult rafinată de producătorii chinezi, astfel că noile generaţii de device-uri beneficiază de autonomii din ce în ce mai bune.