Autoritatea de Drumuri şi Transport din Dubai a lansat la apă prima şalupă electrică din lume fabricată în totalitate cu o imprimantă 3D

/
/
16 iul. 24
/

Imprimantele 3D câştigă din ce în ce mai mult teren în diverse sectoare de activitate, deoarece acestea oferă rapiditate, costuri mici, pierderi reduse, precizie, iar mai nou, mulţumită dimensiunilor din ce în ce mai generoase, oferă şi posibilitatea de a fabrica obiecte din ce în ce mai mari.

O astfel de reuşită a fost realizată de către Autoritatea de Drumuri şi Transport din Dubai. Aceasta a lansat la apă prima şalupă electrică din lume fabricată în totalitate cu o imprimantă 3D. Şalupa are o lungime de 11 metri, o lăţime de 3.1 metri, poate transporta până la 20 de pasageri şi va fi utilizată drept transport public pe ruta TL6 din zona maritimă a Dubaiului.

Micuţa navă este propulsată de două motoare electrice, 2 x 10 kW fiecare, echivalentul a 27 CP. Bateriile litiu-ion oferă o autonomia suficientă pentru a face câteva curse cu pasagerii, iar emisiile de CO2 sunt zero. În plus, deoarece tehnologia de imprimare utilizată este mult mai eficientă, noua şalupă a costat cu 30% mai puţin decât una convenţională (teoria spune că şi costurile de întreţinere vor fi cu aproximativ 39% mai mici).

Şalupa se află în perioada de testare, iar dacă rezultatele vor fi satisfăcătoare, Autoritatea de Drumuri şi Transport din Dubai intenţionează să mai comande alte câteva exemplare pentru a înlocui modelele mai vechi.

httpvh://youtu.be/FVGXmbA4Wcw

Sursa: interestingengineering.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

5 gadgets de la Kaufland (03.06 – 09.06.2026)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.

Panourile fotovoltaice NU distrug terenurile agricole din România şi NU afectează capacitatea de producţie agricolă a ţării (iată de ce)

Am observat la mai toate articolele legate de construirea de parcuri fotovoltaice că se pune problema distrugerii terenurilor agricole din ţară pentru a face loc acestora. La fel şi în social media am văzut diverse imagini care promovează această idee, una care nu are nicio treabă cu realitatea.

TOP 10: Oferte eMAG din 2.06.26 (aspirator vertical cu evaluare 4.55 / 5 din 78 de review-uri și reducere de 25%, televizor QLED cu diagonala de 163 cm, boxă audio Samsung de 160W și cu Party Lights etc)

Am selectat mai multe produse din oferta eMAG, iar printre ele se află un telefon mobil Xiaomi aflat la precomandă, dar și un laptop de gaming cu procesor AMD Ryzen 9 8940HX și placă grafică NVIDIA GeForce RTX 5060 for Laptop.