TOP 10: Cele mai vândute smartphone-uri în primele şase luni ale anului 2024

/
/
26 sept. 24
/

Cel mai recent raport Omnia ne prezintă situaţia vânzărilor de smartphone-uri în primele şase luni ale anului. Doar că acest raport nu se limitează strict la nivel de brand, ci ne oferă informaţii despre cele mai comercializate modele.

Aşa cum era de aşteptat, Apple domină topul, 5 din 10 cele mai vândute telefoane inteligente din prima jumătate a anului având logo-ul mărului muşcat pe spate:

  • iPhone 15 Pro Max – 21.8 milioane unităţi;
  • iPhone 15 – 17.8 milioane unităţi;
  • Samsung Galaxy A15 – 17.3 milioane unităţi;
  • iPhone 15 Pro – 16.9 milioane unităţi;
  • Samsung Galaxy S24 Ultra – 12.6 milioane unităţi;
  • iPhone 13 – 12.5 milioane unităţi;
  • Samsung Galaxy A15 5G – 12.2 milioane unităţi;
  • Xiaomi Redmi 13C – 11.8 milioane unităţi;
  • iPhone 14 – 11.2 milioane unităţi;
  • Samsung Galaxy A05 – 10 milioane unităţi.

Observaţi că seria iPhone 15 a mers foarte bine, cu excepţia iPhone 15 Plus, versiune care niciodată nu a impresionat (mă refer la varianta Plus din fiecare generaţie).

Nici Samsung nu stă rău, deşi singura performanţă cu adevărat notabilă este prezenţa în top a flagship-ului Samsung Galaxy S24 Ultra (este singurul despre care se poate spune că este la acelaşi nivel cu modelele iPhone). În rest avem telefoane ieftine, de buget, pe alocuri chiar low-cost (Samsung Galaxy A05).

În acest top 10 al celor mai vândute smartphone-uri din primele şase luni ale anului apare şi un Xiaomi, un model foarte, foarte ieftin, ce a prins foarte bine în ţările aflate în curs de dezvoltare.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Nu mai ai internet în timpul apelului telefonic? Iată ce trebuie să faci simplu şi rapid

În mod surprinzător, oricât de banală ar părea această informaţie azi, vă spun că primesc foarte des această întrebare: De ce nu mai am internet în timpul apelului telefonic?

Nothing Phone (4a) – review (Nu-i Nimic grav aici…)

La începutul primăverii 2026 Nothing a lansat noua serie de smartphone-uri, cea de-a patra, din care fac parte deocamdată modelele (4a) și versiunea Pro, având același indicativ (4a). Noi vedem mai departe cum se prezintă Nothing Phone (4a), un smartphone care urmează liniile predecesorilor, adică pune accent pe un design aparte, cu acele luminițe (LED-uri)…

Românii au cumpărat în 2025 smartphone-uri noi în valoare de peste 1.3 miliarde de euro

România nu este o piaţă foarte mare pentru producătorii de telefoane inteligente, tocmai de aceea multe modele nu ajung pe canal oficial la noi (în ţara noastră vin în general device-urile cu acoperire standard globală).