Operatorul român DIGI şi-a lansat oficial activitatea comercială în a cincea ţară europeană

Retelistica
/
/
15 dec. 24
/

Operatorul român este prezent deja în România, Spania, Italia şi Portugalia, iar mai nou funcţionează la turaţii maxime şi în Belgia. Digi a lansat pe piaţa belgiană servicii de internet fix în bandă largă prin fibră optică, precum și voce și date mobile.

DIGI a introdus planul DIGI Mobile Light, cu 15 GB trafic inclus de date, care poate fi achiziționat la doar 5 euro/lună.

Serviciul de internet fix DIGI Fiber oferă trei opțiuni de abonament, toate cu instalare gratuită și WiFi inclus:

  • DIGI Fiber Essentials: 500 Mbps la 10 euro/lună;
  • DIGI Fiber Max: 1 Gbps la 15 euro/lună;
  • DIGI Fiber Ultimate: 10 Gbps la 20 euro/lună.

Pentru locuințele mai mari sau cele cu utilizatori multipli, DIGI Fiber integrează WiFi 6, care asigură o experiență de navigare rapidă și stabilă. În curând, va fi implementată și tehnologia WiFi 7, facilitate disponibilă celor care aleg pachetul de 10 Gbps. DIGI Fiber este deja operațional în Cureghem (Bruxelles), urmând să fie activat gradual în alte districte din capitală și în mai multe localități belgiene.

“Astăzi, suntem încântați să inaugurăm operațiunile comerciale DIGI în Belgia, a cincea țară în care Grupul DIGI este prezent. Prin valorificarea resurselor și a expertizei colegilor noștri la nivel internațional, continuăm să construim o rețea avansată de fibră optică și mobilă, prin colaborări strategice și investiții pe termen lung pe această piață. Dezvoltarea propriei infrastructuri DIGI este esențială pentru a putea oferi treptat servicii de calitate la prețuri echitabile pentru toți consumatorii locali.”, a completat Valentin Popoviciu, Director Executiv DIGI Communications.

Mult success DIGI în această nouă “aventură” !

Categorii: Digi
Cuvinte cheie: digi, Digi Belgia, retelistica
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Avem 3 canale de televiziune noi în aplicaţiile DIGI TV şi Digi Online

Într-un articol anterior v-am transmis că în cursul zilei de 14 aprilie 2026, DIGI şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional, intrând 5 noi posturi de televiziune şi ieşind 4 canale tv.

DIGI TV şi-a actualizat grila de programe la nivel naţional (iată ce schimbări sunt aduse în primăvara lui 2026)

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

Cum strategia DIGI de expansiune la nivel european s-a întors împotriva sa în România (până la urmă nu poţi doar beneficia de reglementări, mai trebuie să şi oferi la rândul tău)

Cea mai importantă ştire din luna aprilie pentru piaţa de telecomunicaţii din România este aceea că Comisia Europeană a dat undă verde celor de la ANCOM în stabilirea paşilor necesari ca într-un viitor nu foarte îndepărtat DIGI să ofere acces concurenţei la reţeaua sa fixă din aproape 6000 de localităţi cu o populaţie de peste…