LED 3D TV sau LED TV „simplu”?

/
/
27 dec. 11
/

Diferența dintre un LED TV și unul cu tehnologia 3D nu mai este chiar așa mare. Două modele interesante veți găsi în tabelul comparativ de mai jos. O să spuneți că este o diferență de preț apreciabilă, de aproape 800 de lei. Vă reamintesc cât costa un tv LED 3D pe la începutul anului?

Nu găseai vreunul sub 5.000 de lei și acum se apropie încetul cu încetul de LED-urile ce pot fi considerate, oarecum, clasice. Voi ce ați alege?

Televizor

LG 42LW5500 – 3D

Samsung 40D5000

Diagonala

106 cm

101 cm

Rezoluție

1920×1080 pixeli

1920×1080 pixeli

Contrast dinamic

5.000.000:1

Timp de răspuns

2 ms

Conectivitate

2 x usb 2.0, Wireless Ready și RJ-45, 4 x HDMI, Scart, CI slot, minijack, ieșire audio digitală optică

2 x usb 2.0, RJ45, Wireless Ready, 4 x HDMI, ieșire audio digitală optică, D-SUB, Slot CI, intrare audio PC, jack de 3.5 mm

Greutate

15.5 kg cu suport

10.9 kg fără suport

Grosime

256 mm cu suport inclus

29.9 mm

Consum de energie

89 W

80 W

Sunet

2x10W RMS

2x10W RMS

Alte caracteristici

DLNA, LG SmartTV, stabilizator de imagine 3D, 3D XD Engine, Picture Wizard II, Decodor Dolby Digital, Infinte 3D Surround

DLNA, EPG, Mod jocuri, Dolby Digital Plus, Wide Color Enhancer

Bonus

5 perechi de ochelari

Smart TV

Da

Da

Preț

3.399 lei

2.499 lei cu o reducere de 11% față de prețul său de 2.799 lei

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Mio MiVue Pro 802W Pro, 803W Pro, 903W Pro și 903WD Pro Dual – concepute spre a fi folosite și când automobilul este parcat, iar prețurile încep de la 469 lei cu kitul de parcare inclus

Mio a lansat o întreagă gamă de dashcam-uri auto: MiVue 802W Pro, MiVue 803W Pro, MiVue 903W Pro și Mio MiVue 903WD Pro Dual.

Smartwatch Garmin Venu 4 – review (Un ceas echilibrat, dar care putea fi mai bine poziționat ca preț)

Primul meu contact mai serios cu un produs Garmin s-a petrecut atunci când am testat amănunțit Venu X1, un smartwatch care atrage prin ecranul rectangular mare, de 2 inch, dar și prin cât de subțire este. Astăzi revin către voi cu un nou review pentru un ceas Garmin din seria Venu, fiind vorba mai exact…