ANCOM a aplicat în 2024 amenzi de peste 2.5 milioane de lei

Retelistica
/
/
11 feb. 25
/

Această acţiune naţională a fost împărţită astfel:

  • 2.350 de acțiuni de control pe piața de comunicații electronice, în urma cărora contravenienții au primit 103 notificări, 211 avertismente și 159 amenzi, în valoare totală de 1.073.000 de lei;
  • 1.299 de controale pe piaţa echipamentelor radio și compatibilității electromagnetice, în urma cărora au fost aplicate 410 avertismente și 239 de amenzi contravenționale în valoare totală de 894.000 de lei;
  • 592 acțiuni de control pe piaţa serviciilor poştale, în urma cărora au fost aplicate 204 avertismente și 92 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 610.500 lei.

Cele mai multe amenzi contravenţionale au fost acordate furnizorilor de telefonie mobilă. ANCOM a aplicat acestora 83 de amenzi contravenționale în cuantum total de 757.500 de lei pentru nerespectarea regulamentului de roaming, încălcarea obligațiilor privind încheierea contractelor cu utilizatorii finali, deficiențe în procesul de portare, modalitatea de transmitere a notificării unilaterale ca urmare a modificării contractelor încheiate cu utilizatorii finali.

Nici furnizorii de reţele de televiziune prin cablu (CATV) nu au scăpat de ochii vigilenţi ai reprezentanţilor ANCOM, aceştia fiind sancţionaţi cu 21 de amenzi contravenționale în valoare totală de 134.000 de lei, majoritatea aplicate pentru nerespectarea condițiilor prevăzute în regimul de autorizare generală.

Toate încasările provenite din aceste amenzi au ajuns ca sursă de venit la bugetul statului.

Sursa: ancom.ro
Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: 2024, amenzi, ANCOM
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Orange România avea peste 9.1 milioane de clienţi pe telefonie mobilă la final de 2025

Orange România a publicat rezultatele financiare aferente anului 2025, unele care confirmă poziţia de cel mai mare operator telecom din România (după numărul de clienţi).

Orange va reintroduce extraopţiunea 4K începând cu 23 martie (iată ce posturi va include aceasta şi cât va costa)

Se pare că Orange se repoziţionează la nivel de strategie pe tot ce înseamnă serviciul de televiziune, astfel că dacă în urmă cu doar câteva zile vă prezentam două noi extraopţiuni disponibile în oferta operatorului, în cele ce urmează vă vom detalia o altă schimbare similară.

HUAWEI WiFi Mesh X3 Pro Suite sau cum arată cel mai cool mesh Wi-Fi din 2026

HUAWEI a revenit în 2026 pe piața de routere și mesh-uri Wi-Fi și nu doar că a revenit, dar a adus un mesh Wi-Fi ce impresionează vizual.