Cu ajutorul inginerilor finlandezi, Brazilia construieşte prima centrală electrică din lume ce va funcţiona pe bază de etanol produs din trestie de zahăr

Diverse
/
/
30 mart. 25
/

Pentru a face acest lucru, oficialii brazilieni au luat legătură cu compania finlandeză Wartsila, cunoscută la nivel global drept un producător important de motoare navale şi motoare pentru centrale electrice. Cum companiei finlandeze îi plac provocările (aceasta este un pionier în ceea ce priveşte construcţia de motoare pe bază de amoniac), ideea brazilienilor a fost acceptată, mai ales că etanolul este considerat un combustibil bio, regenerabil.

O echipă numeroasă de ingineri finlandezi a trecut deja la treabă, iar aceasta are misiunea ca până în aprilie 2026 să adapteze unul dintre motoarelor lor pentru centrale electrice, astfel încât să funcţioneze pe bază de etanol.

Între timp, brazilienii construiesc o anexă la centrala Suape II din Recife, astfel încât în 2026 motorul celor de la Wartsila să fie integrat şi gata de producţie.

Până în 2028 această mică centrală va fi testată, iar dacă totul va funcţiona corect, iar randamentul oferit va fi mulţumitor, Brazilia este hotărâtă să construiască mai multe astfel de centrale electrice.

Marea provocare va fi însă la nivel de costuri. Deşi o formă verde de a obţine energie electrică, calculele teoretice arată că doar materia primă transformată în electricitate va costa undeva la 0,237 dolari/kWh, foarte mult, ţinând cont că preţul mediu la electricitatea livrată consumatorilor în Brazilia este în prezent de aproximativ 0,125 dolari/kWh.

Nu este încă foarte clar de ce apelează Brazilia la această formă de generare de curent electric, însă există două scenarii foarte probabile: fie există presiuni mari de reducere a emisiilor şi toate soluţiile sunt testate, fie în următorii 3 – 5 ani vor fi reduse considerabil costurile de obţinere a etanolului din trestie de zahăr, iar astfel de centrale şi-ar justifica activitatea.

Sursa: piataauto.md
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.