România şi românii par reticenţi la schimbare, astfel că rata de adoptare AI în ţara noastră este printre cele mai mici din Europa

Diverse
/
/
1 nov. 25
/

Trăim într-o perioadă extrem de schimbătoare, una cu un ritm al noului cum nu a mai văzut omenirea până acum. Oamenii trebuie să se adapteze, iar pentru a face acest lucru trebuie să înţeleagă că inteligenţa artificială este aici deja, iar viitorul sună extrem de AI.

Într-un raport Microsoft referitor la rata de adoptare a inteligenţei artificiale în lume, România stă prost şi pare că urcă mai greu în trenul AI.

Conform datelor publicate în „AI Diffusion Report: Where AI is most used, developed and built”, ţara noastră are o rata de adoptare de doar 15.3%, una sub Albania (15.8%), Republica Moldova (16.6%) sau Bulgaria (25.4%).

Din păcate acest rezultat este cu mult sub media Europei (peste 25%), iar Microsoft clasifică rezultatul României drept extrem de slab, chiar critic.

Ţările cu cea mai ridicată rată de adoptare AI sunt Emiratele Arabe Unite (59.4%), Singapore (58.6%) şi Norvegia (45.3%). Peste tot este loc de mai bine, însă Europa de Est pare din nou întârziată (asta că tot ne dorim să ajungem la nivelul aşa numitelor ţări occidentale).

În prezent doar şapte ţări găzduiesc modele AI de ultimă generaţie, iar acestea sunt Statele Unite ale Americii, China, Coreea de Sud, Franţa, Marea Britanie, Canada şi Israel. Decalajul de performanţă dintre ele a scăzut constant, astfel că deşi Statele Unite ale Americii este în continuare lider în domeniu, diferenţa faţă de Israel (ultima în clasament) este de mai puţin de un an.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Ce ai putea comanda online de la Auchan în valoare de peste 67.000 lei (atât a fost cea mai mare comandă din 2025)?

Am primit recent un comunicat de presă din partea celor de la Auchan, prin intermediul căruia ne informează că platforma online auchan.ro a împlinit 9 ani şi că pentru a sărbători acest frumos eveniment, lansează o campanie promoţională în perioada 17 – 30 iunie (puteţi găsi aici toate detaliile).

TOP 10: Oferte eMAG din 17.06.26 (consolă PlayStation PS5 cu extra controller și reducere de 10%, cel mai ieftin televizor 4K pe diagonala de 108 cm, telefon mobil cu căști Moto Buds Loop Swarovski etc)

Am făcut o listă cu 10 produse din oferta eMAG, iar printre ele se află un soundbar Samsung din categoria premium, un set de construcție LEGO dedicat lui Lionel Messi (că tot a reușit aseară să scrie istorie printr-un hattrick marcat la World Cup 2026), dar și un grătar și afumător electric Ninja cu evaluare…

5 gadgets de la Kaufland (17.06 – 23.06.2026)

A mai trecut o săptămână, aşa că am ajuns din nou la clasica noastră rubrică legată de cele mai interesante 5 gadgets din catalogul Kaufland.