Pe piața de telefoane mobile, Samsung este lider în ce privește numărul de unități vândute, dar și ca valoare a produselor comercializate – Apple își acontează prima poziție. Într-o situație similară se pregătește compania sud-coreeană să ajungă în ce privește o piață pe care o domină de aproape 20 de ani.
Mă uitam pe un studiu Omdia descoperit prin intermediul Sammobile ce îl pune pe Samsung în fotoliul de lider în ce privește valoarea produselor comercializate în T3 2025:
- Samsung – 29%;
- LG – 15.2%;
- TCL – 13%;
- Hisense – 10.9%;
Samsung domină piața de televizoare premium cu preț de peste 2500 dolari – 53.1%, iar la cele cu preț de peste 1500 dolari – 52.9%.

LG este lider pe segmentul de televizoare OLED și își păstrează această poziție de 13 ani. Au 43.4% din piață, iar Samsung a ajuns aicii la 34.9%. Pe segmentul OLED, LG și Samsung dețin peste 80% din total. Asta și pentru că TCL & Hisense se concentrează pe segmentul Mini LED și nu au încă oferte pe segmentul OLED.
Samsung este lider și pe segmentul televizoarelor cu display de peste 80 inci – 29.2% (aici cred că deja au concurență mare de la TCL ce urcă cu Mini LED-urile sale și la aproape 3 metri în diagonală).
Samsung se menține pe locul 1 și în ce privește numărul de unități livrate sau vândute, urmat de TCL, Hisense, LG și Xiaomi.
Am descoperit și un studiu TrendForce citat de către Gizmochina. Se referă la piața de televizoare din prima jumătate de an din 2025. Piața a crescut la 92.5 milioane unități, creștere de 2% față de aceeași perioadă din 2024.

- Samsung – 17.9% și 16.5 milioane unități livrate, nicio evoluție față de aceeași perioadă din 2024;
- TCL – 15.2% și 14.08 milioane unități livrate, creștere de 12.5%;
- Hisense – 14.9% și 13.8 milioane unități livrate, creștere de 7.3%;
- LG – 12.1% și 10.8 milioane unități livrate, scădere de 1.1%;
- Xiaomi – 5.8% și 5.39 milioane unități livrate, creștere de 1.5%.
Concluziile sunt clare. Ar putea fi ultimul an în care Samsung domină ca și număr de unități vândute. Știu de mai mult timp că Samsung nu-și dorește să fie no. 1 pe unități ci pe valoarea produselor vândute, iar acolo mai au de lucru companiile chinezești TCL și Hisense.
TCL și Hisense au mizat pe segmentul Mini LED, unul ce înțeleg că are o creștere prognozată pentru 2025 de 67% față de 2024 – 12.9 milioane unități. TCL, Hisense și Xiaomi vor ajunge în jurul a 62% din această piață. Mă uitam pe unele statistici și TCL + Hisense + Xiaomi au depășit Samsung + LG, ceva de neconceput în urmă cu câțiva ani.
Putem extinde discuția în rubrica de comentarii.