Philips renunţă complet la Google TV şi va lansa televizoare doar cu Titan OS

Software
/
/
23 mart. 26
/

TP Vision, compania ce se ocupă cu dezvoltarea, fabricarea și comercializarea televizoarelor marca Philips în Europa și în alte zone la nivel global, a anunţat oficial că renunţă complet la Google TV şi toate televizoarele Philips din 2026 vor veni cu Titan OS.

Titan OS a fost lansat în 2024 şi este un sistem de operare pentru televizoare smart dezvoltat în Europa. Acesta este bazat pe Linux şi este prezentat ca fiind rapid, simplu şi orientat pe conţinut, nu pe aplicaţii.

Principalele caracteristici ale acestui sistem sunt:

  • căutare universală (găseşti filme din toate serviciile simultan);
  • interfaţă simplificată şi personalizabilă;
  • aplicaţii web, nu aplicaţii instalate local (plus de fluiditate);
  • streaming major inclus (Netflix, YouTube, Disney+ etc.);
  • oferă suport pentru Apple AirPlay, cât şi pentru casting de pe telefon / tabletă;
  • focus pe canale gratuite (FAST), aspect ce indică o strategie bazată pe monetizare prin reclame.

Acesta are şi câteva limitări, iar aici aş menţiona lipsa suportului pentru anumite aplicaţii (Apple TV sau Spotify sunt doar două exemple), un control parental redus, reclame (poate chiar în exces uneori) etc.

Oficial nu a fost transmis motivul acestei schimbări, însă le putem intui noi: costuri mai mici pentru TP Vision (nu se mai plăteşte licenţa Google), control mai mare asupra platformei şi o integrare mai bună cu serviciile locale.

Mai multe detlii despre Titan OS puteţi găsi şi aici.

Sursa: flatpanelshd.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini ce tip de baterie ar alege pentru o maşină electrică pentru un ciclu de utilizare de 8 – 10 ani (LFP sau NMC)

Am revenit cu un nou articol „I-am întrebat pe ChatGPT şi pe Google Gemini…”, unele prin intermediul cărora aflăm ce păreri au cele două AI-uri despre diverse subiecte de interes general.

În curând ne-am putea debloca smartphone-urile prin autentificare cu urechea (posibil Ear ID pentru iPhone-uri)

Oricând de ciudat ar suna acest titlu, se pare că viitorul ne pregăteşte surprize de toate felurile, astfel că după Touch ID şi Face ID, am putea avea chiar şi Ear ID (simplu joc de cuvinte).

Abonaţii YouTube Premium Familie din România au început să primească notificări de limitare a share account-ului doar pentru membrii din aceeaşi gospodărie

Blocarea share account-ului (împărţirea contului) a devenit o normalitate de prin 2023, an în care Netflix a decis că această practică trebuie să înceteze şi că fiecare utilizator trebuie să plătească, atât timp cât el nu se află în aceeaşi gospodărie cu titularul contului.