Primul ultrabook de la Sony – Sony VAIO T13 / T11

/
/
2 mai 12
/

Concurența din zona ultrabook-urilor se întețește odată cu intrarea Sony în segment. Putem să vorbim de modelele T13 și T11 ce vor debuta de luna viitoare. Sony T13 va avea un display de 13 inch și T11 de 11 inch. 

Câteva detalii despre hardware-ul ce-l vor integra:

– ecran de 13 inch cu rezoluție 1366×768 pixeli;

– procesor Intel Core i3-2367M cu Sandy Bridge, 4 GB memorie RAM DDR3, stocare cu HDD de 320 GB și SSD de 32 GB;

– placă grafică Intel HD Graphics 3000;

– Wi-Fi, bluetooth, HDMI, USB 3.0 și USB 2.0, cameră web HD;

– greutate de 1.6 kg, autonomie de 9 ore.

Arată bine în imaginile de presă și îmi amintește și de designul lui HP Folio 13 cu forme ușor rectangulare. Să vedem prețurile și când va ajunge și în țara noastră.

Sursa: Engadget.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Ce smartphone primești la aproximativ 5000 lei din partea OPPO la mijloc de 2026?

OPPO a lansat unul dintre cele mai interesante smartphone-uri premium și aici mă refer la Find X9 Ultra. A fost anunțat pe 21 aprilie și îl găsiți pe site-ul lor oficial. 

DIGI TV îşi îmbogăţeşte grila de programe tv şi introduce un nou canal de televiziune în format HD

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la finalul anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 77%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 8% (mai multe detalii…

După mai bine de 25 de ani, Samsung NU mai este cea mai valoroasă companie din Coreea de Sud

În noiembrie 2020, Samsung devenea cea mai valoroasă companie din Coreea de Sud, depăşind gigantul de stat KEPCO (Korea Electric Power Corporation), poziţie pe care avea să o deţină fără întrerupere mai bine de 25 de ani.