HTC Desire V – primul smartphone Android dual-sim al HTC și prețul din România

/
/
15 iul. 12
/

HTC a prezentat Desire V în urmă cu câteva săptămâni și deja a ajuns în oferta unui magazin online din țara noastră. Este și primul smartphone Android dual-sim pe care compania taiwaneză îl produce. Ca și procesor, memorie RAM, GPU, sistem de operare amintește de LG Optimus L7.

Mai multe detalii hardware legate de HTC Desire V – 1.499 lei:

Smartphone
Date tehnice
HTC Desire V
Ecran TFT capacitiv de 4 inch cu rezoluție 480×800 pixeli și 16 milioane culori
Procesor Single core Qualcomm MSM7227A Snapdragon la 1 GHz
Memorie 512 MB RAM, 4 GB spațiu de stocare și microSD de până la 32 GB, 25 GB în cloud via Dropbox gratuit pentru 2 ani de zile
GPU Adreno 200
Sistem de operare Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Conectivitate 3G, Wi-Fi b/g/n, bluetooth, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS
Cameră foto și video 5 Megapixeli, autofocus, LED flash, fără cameră frontală
Baterie 1.650 mAh
Greutate 114 gr.
Grosime 9.3 mm

Destul de scump față de hardware-ul pe care-l înglobează, dar HTC niciodată nu a livrat telefoane ieftine.

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.