iPad 4 – detaliile oficiale

/
/
23 oct. 12
/

Multă lume se aştepta ca astăzi Apple să lanseze doar mini iPad-ul, însă americanii ne-au pregătit o surpriză şi au lansat şi urmaşului Noului iPad şi anume iPad 4.

Apple iPad 4 dispune de noul procesor A6X care promite să fie de două ori mai rapid şi mai puternic decât A5X existent pe Noul iPad (iPad 3). De asemenea, noua tabletă dispune de conectivitate LTE şi de noul conector denumit Lightning. La restul specificaţiilor, iPad 4 este identică cu Noul iPad, adică acelaşi Retina display cu 1536 x 2048 pixeli şi o baterie ce rezistă până la 10 ore de utilizare medie.

Cea mai ieftină versiune de iPad 4 va costa 499 dolari, iar cea mai ieftină versiune cu LTE va costa 629 dolari. iPad 4 va fi disponibilă în România începând cu data de 2 noiembrie.

Mi se pare mie sau Apple începe să producă gadget-uri la normă şi mai puţin inovative? Să însemne asta decăderea unui “imperiu”?

Sursa: gsmarena.com
Categorii: Apple, Arhiva, iOS
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Lansarea smartphone-ului subţire iPhone Air 2 ar putea fi amânată pentru 2027

În toamna acestui an Apple a lansat unul dintre cele mai subţiri smartphone-uri din lume, iPhone Air. Acesta are o grosime de doar 5.6 mm şi cântăreşte 165 de grame.

Aplicaţia Apple Sports este disponibilă oficial şi în România

Începem săptămâna cu o veste bună pentru fanii Apple din ţara noastră. Cel mai recent update al aplicaţiei Apple Sports vine cu suport pentru mai multe ţări europene, printre care şi România.

Apple ar putea rămâne fără actualul CEO în 2026

Când spui Apple, automat primul nume care îţi vine în minte este Steve Jobs. Legendarul vizionar s-a retras din poziţia de CEO al mărului muşcat pe 24 august 2011, decizia sa fiind una pur personală (acesta se lupta de ceva timp cu un cancer pancreatic, unul care avea să îl doboare pe 5 octombrie 2011).