Vivo X – cel mai subţire smartphone din lume

/
/
22 nov. 12
/

Producătorul chinez de DVD Playere, BBK, a lansat cel mai subţire smartphone din lume: Vivo X1. Telefonul are doar 6,55 mm grosime şi costă doar 400 de dolari.

Vivo X dispune de un display de 4,7 inch cu o rezoluţie de 960 x 540 pixeli, procesor dual-core MTK6577T tactat la 1,2 GHz, 1 GB de RAM, 16 GB memorie internă (fără slot microSD), cameră foto de 8 megapixeli + 1,3 megapixeli cameră secundară pentru apeluri video, baterie de 2.000 mAh şi rulează Android 4.1 Jelly Bean.

Vivo X se mai poate lăuda şi cu faptul că este primul telefon din lume care prezintă standardul S/N Ratio la 100dB, standard care oferă performanţe audio superioare. Smartphone-ul va fi disponibil în două culori: alb şi negru şi va putea fi cumpărat începând cu luna decembrie a acestui an.

httpv://youtu.be/kkG0iu9XbAU

Sursa: vivo.com

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

RugOne Xever 8 este primul telefon inteligent din lume căruia îi poţi schimba bateria, dar el să rămână funcţional în tot acest timp

RugOne este un producător chinez mai puţin cunoscut (fostul UleFone), el fiind specializat în fabricarea de smartphone-uri foarte rezistente, aşa numitele modele rugged.

CEO-ul Nothing susţine că memoria RAM şi stocarea reprezintă acum mai bine de 50% din costul de producţie al unui smartphone

Nu mai este o surpriză pentru nimeni că inteligenţa artificială a acaparat mai toată producţia de semiconductori, iar producătorii de telefoane inteligente trec efectiv printr-un adevarat tsunami al preţurilor pentru diverse componente hardware.

Trump Mobile vinde americanilor o clonă de smartphone chinezesc prezentată ca fiind „proudly american”

În iunie 2025, Trump Organization anunţa lansarea oficială a operatorului telecom Trump Mobile (operator MVNO) şi tot atunci era lansat cu mare fast smartphone-ul Trump T1 Phone, prezentat ca fiind „conceput şi construit în SUA”.