Costurile de achiziție pentru iPhone 5S și iPhone 5C în SUA

/
/
15 sept. 13
/

iPhone 5S și iPhone 5C au fost anunțate în urmă cu câteva zile. Nu se știu prețurile oficiale în țara noastră și nici planurile tarifare ale operatorilor telecom. Este și puțin cam devreme. România nu face parte din plinul val de state în care iPhone-urile vor fi lansate pe 20 septembrie.

Mai mereu se discută de prețurile mari din oferta Vodafone, Orange, Cosmote. La Samsung GALAXY S4 am făcut o comparație care s-a bucurat de succes la vremea ei. Probabil că vom recidiva și la iPhone 5S și 5C.

În SUA găsiți iPhone-urile după cum urmează:

A. iPhone 5C

iPhone-5C (11)

iPhone 5C de 16 GB – 549 dolari;

iPhone 5C de 32 GB – 649 dolari. 

iPhone 5C de 16 GB în oferta Verizon Wireless ajunge la 99 dolari cu abonament pe doi ani de zile, iar  cel de 32 GB este mai scump cu 100 de dolari. Acestea sunt informațiile furnizate pe Apple.com.

Am încercat să configurez un abonament la AT&T spre a vedea costurile generate după doi ani de zile pentru iPhone 5C. Normal că am mers pe cel mai ieftin cost posibil. A reieșit:

iPhone 5C de 16 GB la 99 dolari + abonament Nation 450 w/Rollover la 39.99 dolari pe lună pe doi ani de zile ce include 450 de minute în orice rețea, 5000 de minute pe timp de noapte și în weekend, minute nelimitate în rețeaua AT&T, 36 de dolari plătiți la activarea abonamentului pentru o singură dată + DataPlus 300 MB la 20 dolari care include și acces nelimitat în peste 30.000 de hotspot-uri AT&T = 99 dolari + 24 x 59.99 dolari + 36 dolari = 1574.76 dolari. 

 

B. iPhone 5S

iPhone-5S-9

iPhone 5S de 16 GB – 649 dolari;

iPhone 5S de 32 GB – 749 dolari;

iPhone 5S de 64 GB – 849 dolari. 

iPhone 5S de 16 GB implică plata a 199 dolari + 24 x 59.99 dolari + taxa de activare de 36 dolari. Rezultă 1674.76 dolari pentru beneficiile mai sus amintite în cazul lui iPhone 5C.

S-a cam dus mitul prețurilor excelente de peste hotare. Ideea ar fi și că în SUA se plătește iPhone-ul cu vârf și îndesat. V-aș recomanda un iPhone 5 în loc de iPhone 5C. Atât timp cât mai este prin stocurile magazinelor.

Cuvinte cheie: apple, at&t, iphone, iPhone 5C, iPhone 5S
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Sezonul 2025 din Formula 1 se încheie în acest weekend, iar lupta pentru titlul mondial se dă între trei piloţi (se anunţă 3 zile explozive)

În luna februarie a acestui an vă scriam un articol legat de startul noului sezon de Formula 1. Cum timpul nu iartă pe nimeni, iată că vin în atenţia voastră cu un nou articol, unul în care vă prezint finalul sezonului.

Smartwatch Garmin Venu 4 – review (Un ceas echilibrat, dar care putea fi mai bine poziționat ca preț)

Primul meu contact mai serios cu un produs Garmin s-a petrecut atunci când am testat amănunțit Venu X1, un smartwatch care atrage prin ecranul rectangular mare, de 2 inch, dar și prin cât de subțire este. Astăzi revin către voi cu un nou review pentru un ceas Garmin din seria Venu, fiind vorba mai exact…

Samsung Galaxy Z TriFold – un pas în direcția corectă, dar și 5 puncte de întrebare

Samsung a lansat pliabilul suprem în opinia sa - Galaxy Z TriFold. Este un produs aflat la bursa zvonurilor de câțiva ani buni și uite că pe sfârșitul lui 2025 au ridicat cortina de pe acest dispozitiv.