Proiectul Ara al telefonului modular rămâne la Google după vânzarea Motorola

/
/
30 ian. 14
/

Este o veste bună pentru cei interesați de ideea unui telefon modular. Știți că Lenovo a achiziționat Motorola și toate detaliile le-am structurat aici. Proiectul Ara reprezenta dorința Google & Motorola de a lansa un smartphone modular, un telefon la care să poți upgrada memoria RAM, procesorul, senzorul camerei foto, acumulatorul etc.

Divizia formată din peste 100 de persoane și patentele aferente au rămas la Google și nu fac parte din tranzacția cu Lenovo. Își vor muta sediul, iar echipa respectivă urmează a fi integrată alături de divizia Google ce se ocupă în mod special de Android.

Motorola-Project-Ara-1

Aș spune că este o dublă veste bună.

1. Google nu renunță la ideea telefonului modular și sub bagheta sa s-ar putea să-l vedem lansat pe piață în viitorul apropiat.

2. Google nu iese total din zona de device-uri, mai ales după vânzarea Motorola către Lenovo și zvonurile ce arată închiderea liniei Nexus din 2015. Presupun că telefonul modular îl vor lansa sub brand propriu.

Până la urmă se pare că Google nu a vândut Motorola Mobility în procent de 100%. A păstrat ceea ce i s-a părut de viitor: patentele pe care să le monetizeze în continuare cu excepția a 2000 de unități livrate Lenovo și Project Ara / telefonul modular ce a suscitat maxim interes.

Sursa: TheVerge.com
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Orange YOXO şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete (am făcut o simulare pe care am comparat-o cu Flip.ro şi a ieşit o diferenţă semnificativă)

Orange YOXO, serviciul de telefonie mobilă 100% digital, şi-a lansat propriul program de buy-back pentru telefoane şi tablete. Programul este dezvoltat împreună cu Recommerce, expert european în domeniu, alături de care YOXO a dezvoltat anul trecut și platforma de dispozitive recondiționate certificate, care respectă standardele europene de calitate.

REDMAGIC 11S Pro disponibil global – Snapdragon 8 Elite Gen 5, sistem de răcire AquaCore cu ventilator la 24.000 rpm integrat și baterie de 7500 mAh

Brandul de gaming al celor de la ZTE anunță astăzi disponibilitatea la nivel global pentru cel mai noi smartphone de gaming - REDMAGIC 11S Pro. Acesta propune o serie de noutăți pentru a asigura o experiență în jocuri dintre cele mai bune, iar prețul pe site-ul oficial pleacă de la 799 EUR pentru versiunea cu…

Honor 600 Pro – review

Seria Honor 600 joacă un rol important pentru compania chineză. Apropo, au reușit pe sfârșit de 2025 să ajungă pe locul al 3-le la nivel național, iar ambițiile sunt și mai mari pe anul în curs.