ADATA SR800 Magnetic Power Bank SSD sau cum să ai acumulator cu încărcare wireless Qi2 și un SSD atașabil cu viteze de transfer de până la 2000 MB/s

Hardware
/
/
28 oct. 25
/

ADATA a lansat un dispozitiv interesant ce îndeplinește 2 roluri în mod instant: baterie externă cu suport de încărcare wireless pe Qi2 și îi poate fi atașat și un SSD capabil să transfere date cu viteze de până la 2000 MB/s.

ADATA SR800 include un inel magnetic ce-i permite conectarea cu iPhone-urile de generație nouă ce au suport Qi2 și are capacitatea de 5000 mAh. Încărcarea este de până la 15W în mod wireless, iar pe USB Type-C încarcă la 20W. Nu are suport pentru încărcare wireless la maximul suportat de Qi2 – 25W.

🔺Dispozitiv de tip 3-in-1: baterie externă de 5000 mAh, SSD de până la 2 TB, stand pentru telefon

Designul permite conectarea unui SSD, ce la nevoie îl poți detașa. Este un fel de combinație – acumulator extern + SSD. Asta că tot avea ADATA în portofoliu și una și alta. Conectarea între SSD și telefon se face printr-un cablu USB Type-C, iar viteza de transfer atinge până la 2000 MB/s.

Capacitatea de stocare este de până la 2 TB… Poți extinde spațiul de stocare din telefon și de 10 ori peste ce oferă din fabrică, în funcție de modelul ales.

🔺ADATA SR800 are și funcție de stand pentru telefon la nevoie

Dimensiunile SSD-ului extern sunt de 66 x 34.8 x 11 mm și al bateriei de 106.7 x 72.7 x 22.6 mm, SSD-ul cântărește 34 gr., iar bateria aduce acul cântarului la 150 gr (împreună se situează sub pragul a 200 gr.). Conexiunea se face pe USB 3.2 Gen2 x2 – capabil de până la 20 Gbps. Bineînțeles, are compatibilitate cu USB 2.0. La citire și la scriere atingere cei 2000 MB/s, iar unitățile disponibile sint de 1 TB sau 2 TB.

Există compatibilitate la nivel software cu dispozitive ce rulează Windows 8 / 8.1 / 10 / 11, MacOS 10.6 și versiunile mai noi, Android 13 și iterațiile software ulterioare. Am uitat să amintesc de standul încorporat.

🔺Detașezi SSD-ul și-l conectezi la laptop etc

Nu se cunoaște prețul și nici momentul de debut în piață. Mi se pare util să ai o baterie și un SSD extern, mai ales dacă înregistrezi multe materiale video pe telefon și vrei să le descarci fără a conecta smartphone-ul cu un laptop sau PC.

Sursa: Notebookcheck.net
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

SK Hynix este pregătită să înceapă producţia de masă pentru cipurile de memorie LPDDR6 dedicate smartphone-urilor cu AI

Industria se pregăteşte pentru smartphone-urile cu AI, iar aici mă refer în special la viitoarele modele cu AIOS, cele care vor revoluţiona piaţa (am scris mai multe despre acest subiect aici).

Samsung SDI testează baterii siliciu-carbon de 12.000 mAh şi de 18.000 mAh

Într-un articol de la final de 2025 vă spuneam că anul 2026 va fi anul smartphone-urilor de dimensiuni normale cu baterii de peste 10.000 mAh. Tehnologia siliciu-carbon de generaţia a treia este deja bine stăpânită de producători pentru Honor, OnePlus, Realme, Xiaomi etc., astfel că autonomiile de peste 3 zile vor deveni o normalitate.

În curând vom avea o nouă mare reţea de cablu TV în România

Puţină concurenţă nu strică, astfel că în curând vom avea o nouă mare reţea de cablu TV în România.