Alcatel 7 – smartphone cu procesor MediaTek Helio P23 şi baterie de 4000 mAh

/
/
14 aug. 18
/

TCL deţine în acest moment câteva branduri destul de cunoscute (Alcatel, Palm, BlackBerry) cu care încearcă să facă o impresie plăcută la nivel global. Dacă în cazul Palm încearcă experimente mai mult sau mai puţin inedite, pentru celelalte două branduri păstrează tradiţia: BlackBerry cu tastatură fizică QWERTY, iar Alcatel cu smartphone-uri de buget echilibrate.

Alcatel 7 este cel mai nou exemplu, un telefon ieftin cu ecran de 6 inci, procesor MediaTek Helio P23, 32 GB spaţiu de stocare, cameră foto duală, baterie de 4000 mAh şi Android 8.1 Oreo.

Noul terminal Alcatel este disponibil doar pe negru la preţul de 179.99 dolari. Pentru început Alcatel 7 va fi comercializat în exclusivitate în Statele Unite ale Americii prin intermediul MetroPCS, urmând ca într-un viitor nu foarte îndepărtat să apară şi într-o versiune globală.

Specificaţii complete pentru Alcatel 7:

  • display IPS de 6.0 inch cu rezoluție FullHD+ (2160×1080 pixeli), aspect 18:9, protecţie cu sticlă curbată 2.5D;
  • procesor MediaTek Helio P23 de tip octa-core tactat la 2.0 GHz, Mali-G71 MP2 GPU, 2 GB RAM și 32 GB spațiu de stocare + slot pentru cardurile microSD de până la 128 GB;
  • Android 8.1 Oreo;
  • dual-sim, 4G VoLTE, Wi-Fi a/b/g/n, bluetooth 4.2, dual-band, USB Type-C, A-GPS, radio FM, cititor de amprentă;
  • cameră foto duală 12 Megapixeli + 2 megapixeli cu deschidere f/2.2, autofocus, LED flash şi cameră frontală 8 megapixeli;
  • baterie de 4000 mAh, 8.05 mm grosime și 155 gr. greutate.
Sursa: fonearena.com
Categorii: Smartphone
Cuvinte cheie: Alcatel, Alcatel 7, TLC
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Oferta zilei: Honor Magic8 Lite în varianta cu 8 GB RAM şi 256 GB stocare costă acum 1710 lei

Honor România a lansat pe final de ianuarie două noi smartphone-uri interesante: Honor Magic8 Lite şi Magic8 Pro. Ambele device-uri pun accent pe o experiență de utilizare matură, cu multe funcții AI integrate, iar gradul lor de rezistenţă este cu mult peste media industriei.

Google Pixel 10a sau cum arată o ciorbă reîncălzită (luminozitate a display-ului cu 10% mai mare, bluetooth 6.0 și SMS-uri via satelit, încărcare la 30W și atât)

Google a prezentat Pixel 9a..., scuze - pe ăsta l-au lansat în martie 2025. Pixel 10a este cel mai mic upgrade pe care l-a primit vreodată un telefon de la o generație la alta. Au dat puțin refresh la culori și aproape atât.

HUAWEI Mate X7 – review (Nu-i chiar CameraPhone, dar putem să-i spunem CameraFold!)

Anul acesta ar putea fi cel în care vânzările de smartphone-uri pliabile să explodeze. Spun asta fiindcă sunt zvonuri ce par tot mai aproape de adevăr despre Apple, care ar urma să prezinte și să lanseze comercial primul pliabil din istoria companiei.