Am testat puţin noul Imagen 3 de la Google (model AI de generare imagini pe baza unor instrucţiuni text), iar acesta s-a descurcat decent

/
/
12 oct. 24
/

Google a lansat săptămâna aceasta Imagen 3, model AI de generare imagini pe baza unor instrucţiuni text.

Compania americană susţine că a adus multiple îmbunătăţiri modelului AI, astfel că acesta este capabil acum să înţeleagă mult mai uşor ceea ce i se cere. Se pot alege diverse formate şi stiluri vizuale, unghiuri diferite şi detalii din cele mai precise. Cu cât informaţiile oferite sunt mai complexe, cu atât Imagen 3 va putea genera imagini mai bogate în detalii.

Există şi anumite filtre, unele ce ar putea limita generarea de imagini ofensatoare. Din păcate aceste filtre nu mi se par din cele mai precise, în scurtul meu test lovindu-mă de mai multe refuzuri nejustificate. Uitaţi un exemplu:

În rest, eu zic că Imagen 3 se descurcă destul de bine, atat timp cât nu te loveşti de aceste filtre destul de prezente:

Mai multe detalii despre Imagen 3 găsiţi aici, iar pentru a-l testa trebuie să apăsaţi butonul Try it on Gemini.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Focus Sat introduce pe platforma de streaming video Focus+ un abonament special dedicat filmelor şi serialelor (cât costă şi ce facilităţi oferă acesta)

Focus Sat continuă diversificarea platformei de streaming video Focus+ şi anunţă lansarea unui abonament special dedicat filmelor şi serialelor.

Google Play va permite utilizatorilor testarea jocurilor înainte de a decide dacă le cumpără sau nu

Se pare că nu toate deciziile Google denotă disperarea după bani, unele chiar au rol de suport şi de ajutor pentru acei utilizatori ce doresc achiziţionarea de materiale pentru entertainment.

YouTube copiază televiziunea clasică şi introduce în aplicaţia de televizor reclame ce nu pot fi închise

Îmi aduc aminte că în copilărie mă uitam cu tatăl meu la filme la televizor şi uram momentul în care apăreau reclamele, chiar când se întâmpla ceva mai interesant. Şi ţineauuuuu, o veşnicie, parcă nu se mai terminau.