App Store atinge 40 de miliarde de descărcări, 7 miliarde dolari plătiți către dezvoltatori de aplicații

/
/
8 ian. 13
/

Apple a adus câteva date interesante legate de magazinul său de aplicații – App Store. O să remarcați de ce majoritatea dezvoltatorilor de aplicații aleg să-și porteze jocurile sau aplicațiile pe platforma iOS a Apple.

– peste 40 de miliarde descărcări din App Store;

– 50% din cele 40 de miliarde au fost atinse într-un singur an / 2012, App Store a fost lansat în 2008;

– 7 miliarde dolari plătiți către dezvoltatori de aplicații;

– peste 775.000 aplicații în magazin, peste 300.000 sunt optimizate pentru iPad;

– App Store este disponibil în 155 state și acoperă 23 de categorii.

Sursa: Apple
Categorii: Apple
Cuvinte cheie: App Store, ios-999
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Apple pregăteşte o surpriză europenilor, astfel că începând cu seria iPhone 18, toate smartphone-urile vor veni eSIM only

Apple vrea să implementeze o nouă standardizare în industrie, astfel că în perioada următoare va încerca să devină primul producător de telefoane inteligente din lume doar cu modele eSIM.

Digi Mobil a readus iPhone 17 de 256 GB în stoc, dar acesta este foarte scump şi nici nu beneficiază de sistemul de rate (de parcă nu ar vrea să îl vândă)

Într-un articol anterior vă spuneam că Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa, deşi Apple este cel mai mare producător de telefoane inteligente din lume (mărul muşcat a livrat în 2025 peste 250 de milioane de iPhone-uri la nivel global).

1 din 4 smartphone-uri active în toată lumea este un iPhone (doar Apple şi Samsung se pot lăuda cu peste 1 miliard de device-uri active)

Cei de la Counterpoint Research au publicat recent o statistică extrem de interesantă, una care se referă la numărul de smartphone-uri active la nivel global (adică acele device-uri care sunt şi folosite de către utilizatori).