ASUS ZenWatch 2 – smartwatch elegant cu display OLED şi Android Wear

/
/
1 iun. 15
/

În toamna anului trecut Asus lansa primul său smartwatch în cadrul IFA 2014: ASUS ZenWatch. În prima zi din vara anului 2015 compania taiwaneză a prezentat cea de-a doua versiune a acestui ceas, Asus ZenWatch 2.

Câteva specificaţii hardware pentru Asus ZenWatch 2:

– display OLED protejat cu sticlă Curverd 2.5D Gorilla Glass 3;

– procesor Qualcomm quad-core;

– Android Wear compatibil cu telefoanele Android ce rulează de la Android 4.3 Jelly Bean în sus;

– două dimensiuni: una de 41 mm / curea de 22 mm și alta de 37 mm / curea de 18 mm;

– rezistent la contactul cu apa și praful / certificare IP67.

Asus ZenWatch 2 3

Asus ZenWatch 2 aduce şi butonul cunoscut drept coroana metalică pe Apple Watch, însă în cadrul smartwatch-ului taiwanez acest buton va avea simplul rol de pornire/oprire. Ceasul va fi fabricat din oţel inoxidabil şi va veni în mai multe variante de culori: argintiu, gri metalizat şi aur roz. Va exista şi o versiune cu ornamente din diamante şi cristale Swarowski pentru cei cu dare de mână.

Asus ZenWatch 2 rămâne elegant, foarte bine finisat, cu un design atrăgător, conector magnetic pentru încărcarea bateriei şi curea din 3 materiale: cauciuc, piele şi metal în diverse culori. Din păcate acesta nu va fi disponibil la comercializare până în toamnă, deoarece Asus doreşte să ofere toate detaliile în cadrul IFA 2015.

httpvh://youtu.be/ztiNeCKskWM

Sursa: AndroidAuthority.com
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

ASUS ProArt GoPro Edition (PX13) – preview (O colaborare din care a ieșit un laptop unic!)

În urmă cu doar puțin timp v-am spus că ASUS a lansat mai multe laptopuri în România, iar unul dintre cele mai interesante l-am și prezentat pe scurt. Numai că, la doar o zi după evenimentul la care l-am văzut pe ASUS ProArt GoPro Edition (PX13), am avut ocazia de a petrece câteva zeci de…

ASUS a lansat în România două laptopuri cu adevărat speciale – ProArt GoPro Edition (PX13) și Zenbook DUO 2026 (UX8407)

ASUS a organizat zilele trecute un eveniment local de prezentare pentru câteva laptopuri, iar dintre toate două mi-au atras cel mai tare atenția. Unul este realizat în colaborare cu GoPro, celălalt reprezintă ultima evoluție Zenbook DUO, care într-adevăr este cu mult mai atractiv, fiind îmbunătățite multiple aspecte care chiar contează pentru un astfel de format.

Cine și cum poate participa la ROG Challenge 2026, concursul în urma căruia 10 câștigători vor primi laptopuri ASUS TUF Gaming F16 (FX607VJ) sau vouchere de 1.500 lei

Îmi aduc aminte cu mare plăcere de evenimentul la care au fost premiați câștigătorii ASUS ROG Challenge 2024, unde am văzut copii de excepție, care au dus la bun sfârșit proiecte mult mai complexe decât ar putea părea la prima privire.