Binomul telefon – tabletă pe care-l folosiți la început de 2015?

/
/
8 ian. 15
/

Inițial mi-am dorit să scriu un articol în care să vă invit a discuta de cele mai proaste gadgets de care ați avut parte în ultima perioadă. După aceea mi-a venit ideea din titlu. Binomul telefon – tabletă pe care-l forjați la început de 2015.

Bineînțeles că merg mai departe cu exemplul personal. Mai greu să rămân antamat pe un telefon și o tabletă, în contextul în care testez produse pe bandă rulantă. Teoretic, mă întorc mereu la LG Nexus 5 + Google Nexus 7 în ediția pe 2012.

Nu cred că o să am vreun motiv în 2015 să renunț la LG Nexus 5. Nu m-aș vedea folosind un telefon cu o diagonală mai mare, nu sunt adeptul phableturilor și-mi doresc un smartphone cât de cât compact. Are 5.0 Lollipop și cu siguranță va primi update de software în lunile următoare. Orice aplicație din Google Play este rulată în condiții optime și nu are lag de niciun fel. Se încălzește ceva mai tare în unele jocuri cu grafică complexă, dar nu sunt un jucător înrăit.

Google Nexus 7 2012 o folosesc destul de rar. A ajuns un fel de a 2-a tabletă a juniorului. Era jucăria lui de bază cu Android până a venit Moș Crăciun-ul din 2014. Asta-i altă mâncare de pește. Cred că în 2014 voi face pasul spre un nou model. Mi-a plăcut Sony Xperia Z3 Tablet Compact. Să vedem ce jucării pe 7 – 8 inch vor fi lansate în 2015, HTC Nexus 9 mi se pare prohibitiv + nu merită o sumă așa de mare, de peste 1700 lei.

Abia aștept în comentariile voastre să citesc despre binomul pe care vă bazați la început de an.

Categorii: Opinie, Recomandari
Cuvinte cheie: smartphone, tableta
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

CarpodGo T3 Pro – review (Metoda simplă de a aduce Android Auto și Apple CarPlay wireless în mașina ta)

În cazul în care nu ai o mașină de generație mai nouă sau una din care lipsește un sistem multimedia sau de infotainment mai avansat și îți dorești totuși un ecran generos la bord, există soluții. Una dintre ele este cea pe care o voi prezenta mai departe. CarpodGo T3 Pro este în esență un…

Cum se prezintă grila de programe tv şi radio a celor de la DIGI la început de 2026 şi care este oferta în materie de abonamente?

DIGI este cel mai mare operator pe piaţa de televiziune din România, la jumătatea anului 2025 compania având o cotă de piaţă de 76%. Locurile 2 şi 3 sunt ocupate, la foarte mare distanţă, de Orange cu o cotă de piaţă de 13% şi Vodafone cu o cotă de piaţă de 9%.

2025 a fost un an record pentru producătorii auto chinezi în România, numărul înmatriculărilor crescând de 6 ori comparativ cu 2024 (cele mai de succes nume au fost MG, BYD, Geely şi Chery)

Piaţa auto de maşini noi din România a avut un an tensionat, însă luna decembrie a fost una de vis (+54.36% vs decembrie 2024), astfel că la nivel de 2025 putem vorbi de o creştere mică de 3.77% vs 2024 (156.083 unităţi înmatriculate).