Cât costă internetul fix de la Orange?

/
/
9 oct. 16
/

Orange a intrat pe piața de internet fix prin fibră optică în urma parteneriatului încheiat cu Telekom. Este o mișcare firească din partea Orange România, trendul fiind de a avea cât mai multe servicii pe aceeași factură (internet fix, internet mobil, cablu TV, telefonie mobilă și fixă). 

CEO-ul global al Orange a confirmat disponibilitatea companiei în a investi în propria rețea de internet fix, dacă formalitățile legale se simplifică. Ideea este că momentan colaborează cu Telekom, iar Orange Home Net a debutat în urmă cu câteva săptămâni în peste 90 de orașe, după lansarea făcută inițial în Cluj-Napoca, Iași și Timișoara.

Cele trei abonamente din oferta Orange Home Net:

  1. Home Net 100 – 7 euro pe lună  / aprox. 32 lei, viteze de până la 100 Mbps în download și 30 Mbps în upload + router Wi-Fi inclus. Costă 7 euro pe lună pentru abonați Orange, pe 24 luni. Prețul standard este de 8.75 euro / aprox. 40 lei;
  2. Home Net 500 – 9 euro pe lună / aprox. 41 lei, viteze de până la 500 Mbps în download și 250 Mbps în upload + router Wi-Fi inclus. Prețul standard pentru cei ce nu sunt clienți ai Orange – 11.25 euro pe lună  / aprox. 51 lei;
  3. Home Net 1000 – 11 euro pe lună / aprox. 50 lei, viteze de până la 1000 Mbps în download și 500 Mbps în upload + router Wi-Fi inclus. Prețul standard pentru cei ce nu au servicii Orange activate – 13.75 euro / aprox. 62 lei.

Este clar că abonamentele sunt gândite în special pentru cei ce sunt deja abonați ai Orange pe telefonia mobilă și / sau cablu TV. Home Net 100 nu-l recomand a fi luat în calcul, Home Net 500 și Home Net 1000 par a fi destul de ok pentru costul cerut.

Orange țintește altceva, oferta convergentă și dintr-un mix de servicii poți ieși ca utilizator în avantaj, dacă studiezi datele problemei cu atenție. Avem trei operatori telecom cu oferte convergente: Telekom, RCS-RDS și Orange. Să vedem ce mișcare adoptă și Vodafone în acest sens.

Poți verifica dacă ești în raza de acoperire a Orange Home Net – pe website-ul companiei într-o secțiune dedicată. Mă aștept să marjeze puternic pe Home Net și asta pentru că au o suită întreagă de servicii legate de internetul fix.

Categorii: Retelistica
Cuvinte cheie: internet fix, orange
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

Un cititor şi-a comandat cartela prepay Digi Mobil cu 4 euro credit la 13.50 lei lei + transport de pe eMAG Marketplace (iată ce ne-a povestit)

Luna aceasta am fost într-un magazin DIGI pentru a cumpăra o cartelă prepay Digi Mobil şi am povestit într-un articol dedicat întreg procesul de achiziţie.

Iată cum arată lista must carry pentru 2026 (posturile TV libere la retransmisie, obligatorii pentru toţi distribuitorii de cablu din ţară)

Pentru cei care nu ştiu, în Legea Audiovizualului, Art. 82, se prevede ca distribuitorii de cablu să încludă în oferta lor programele de televiziuni publice şi private aflate sub jurisdicţia României, libere la retransmisie şi fără condiţionări tehnice sau financiare. Aceasta reprezintă lista must carry.