Ce ştim despre iPhone SE 4, smartphone compact ce ar urma să fie lansat în prima parte a anului viitor?

/
/
3 oct. 24
/

Ultimul iPhone SE a fost lansat în 2022, vorbim aici de iPhone SE (2022). Acesta ar fi trebuit să aibă un urmaş anul acesta, însă din diverse motive, Apple a anulat lansarea.

Din ce în ce mai multe zvonuri susţin că viitorul iPhone SE 4 ar urma să fie prezentat publicului larg în primăvara anului viitor. Da, sunt zvonuri, deci rămâne de văzut dacă se vor concretiza.

Recent, Mark Gurman de la Bloomberg (deci o sursă oarecum de încredere) a confirmat că un iPhone low-end se pregăteşte pentru 2025, acesta urmând a fi inspirat la nivel de design din iPhone 14. Cel mai probabil lansarea va avea loc în martie – aprilie.

La nivel de specificaţii, s-au tot strâns diverse informaţii în ultima perioadă, unele pe care le-am centralizat sub o formă uşor de asimilat:

  • display OLED de 6.1 inci cu rată de refresh standard la 60Hz fabricat de BOE Display;
  • procesor Apple A18 realizat pe 3nm;
  • 8 GB RAM LPPDDR5;
  • 128 / 256 / 512 GB stocare NVMe;
  • cameră foto cu senzor wide de 48 Megapixeli, f/1.8, OIS şi filmare 4K la 60 fps;
  • cameră selfie cu senzor de 12 Megapixeli;
  • baterie de 3279 mAh cu încărcare la 20W şi port USB Type-C;
  • fără Dynamic Island şi Touch ID;
  • Face ID, difuzoare stereo, 5G, NFC, bluetooth 5.3, UWB;
  • certificare IP68 pentru rezistenţa la apă şi praf;
  • dimensiuni: 148.5 x 71.2 x 7.8 mm şi 166 grame greutate.

Toate aceste caracteristici sunt pe surse, iar la cât de secretoşi sunt cei de la Apple, sunt şanse destul de mari ca parte dintre ele să nu se confirme. Aşteptăm.

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Lansarea smartphone-ului subţire iPhone Air 2 ar putea fi amânată pentru 2027

În toamna acestui an Apple a lansat unul dintre cele mai subţiri smartphone-uri din lume, iPhone Air. Acesta are o grosime de doar 5.6 mm şi cântăreşte 165 de grame.

Aplicaţia Apple Sports este disponibilă oficial şi în România

Începem săptămâna cu o veste bună pentru fanii Apple din ţara noastră. Cel mai recent update al aplicaţiei Apple Sports vine cu suport pentru mai multe ţări europene, printre care şi România.

Apple ar putea rămâne fără actualul CEO în 2026

Când spui Apple, automat primul nume care îţi vine în minte este Steve Jobs. Legendarul vizionar s-a retras din poziţia de CEO al mărului muşcat pe 24 august 2011, decizia sa fiind una pur personală (acesta se lupta de ceva timp cu un cancer pancreatic, unul care avea să îl doboare pe 5 octombrie 2011).