Cel mai bun preț pentru Sony Xperia Z

/
/
21 mart. 13
/

Sony Xperia Z a fost prezentat în cadrul CES 2013 din Las Vegas. Este primul smartphone quad-core al Sony + display FHD și a intrat în ultimele zile și în stocurile magazinelor online din România. Am selectat câteva oferte și veți remarca care dintre shop-urile online îl comercializează la un preț mai bun. Prețurile sunt valabile la momentul în care a fost redactat articolul / 21 martie 2013.

QuickMobile – 2899 lei;

evoMAG – 2899 lei;

MarketOnline – 2849 lei;

eMAG  – 2649 lei.

Smartphone

Date tehnice

Sony Xperia Z

Ecran

TFT capacitiv de 5 inch cu rezoluție 1920×1080 pixeli, 441 ppi, rezistent la zgârieturi

Procesor

Qualcoom quad-core la 1.5 GHz

Memorie

2 GB RAM, 16 GB + microSD de până la 32 GB

GPU

Adreno 320

Sistem de operare

Android 4.1.2 Jelly Bean și upgrade la Android 4.2 Jelly Bean

Conectivitate

4G / LTE, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi direct, DLNA, Wi-Fi hotspot, bluetooth 4.0, NFC, microUSB, jack de 3.5 mm, GPS și GLONASS

Cameră foto și video

13.1 Megapixeli, filmează la 1080p cu 30 fps, cameră frontală de 2.2 Megapixeli ce filmează la 1080p cu 30 fps

Baterie

2330 mAh

Greutate

146 gr.

Grosime

7.9 mm

Nu am testat telefonul în adevăratul sens al cuvântului, dar am avut ocazia să-l țin în mână și să-l întorc pe toate fețele. Este frumos finisat, forme rectangulare. Nu m-a impresionat pe partea de display și hardware-ul pare a fi rupt de la smartphone-urile de top din 2012 și nu la cele din 2013.

Sony-Xperia-Z-2

Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus 5G – review

Sunt sigur că Xiaomi și-ar dori să vândă mai multe unități din seria Ultra, precum acest model - Xiaomi 15 Ultra, telefon pe care-l folosesc în rol de smartphone principal de câteva zile, dar vânzările companiei chineze stau de fapt în seria Redmi. 

Lenovo pregăteşte lansarea unui smartphone cu ecran de 7.5 inci

Luna trecută vă spuneam că cel puţin doi producători importanţi testează şi chiar pregătesc lansarea pe piaţă a unor smartphone-uri cu ecrane de cel puţin 7 inci.

Ce este AIOS şi de ce crede CEO-ul Xiaomi că acesta va revoluţiona industria telefoanelor inteligente

Foarte mulţi utilizatori cred că telefoanele inteligentele au atins un platou, au ajuns într-un punct de stagnare, în care cuvântul evoluţie este mai mult marketing, iar la cum s-au prezentat lucrurile în ultima perioadă, nici nu prea ai cum să îi contrazici.