China a dat undă verde construirii celei mai mari hidrocentrale din lume (aceasta va putea produce o cantitate de electricitate de până la 6 ori mai mare decât consumul anual al României)

Diverse
/
/
29 dec. 24
/

Din acest moment întreg proiectul intră în linie dreaptă, chiar dacă momentan nu avem informaţii legate de durată. Ştim însă că guvernul chinez a alocat acestei investiţii gigant suma de 1 trilion de yeni, adică undeva la 137 de miliarde de dolari.

Viitoarea hidrocentrală va fi construită pe cursul râului Yarlung Tsangpo şi va însemna lucrări de inginerie extraordinar de complexe, mai ales că pentru a funcţiona la capacitate maximă, hidrocentrala are nevoie ca jumătate din debitul acestui râu să fie redirecţionat.

Inginerii chinezi vor că construiască în această zonă viitoarea hidrocentrală, deoarece râul trece prin cel mai adânc canion de pe planetă, diferenţa de altitudine într-o zonă cheie a construcţiei fiind de 2000 de metri pe o lungime de doar 50 de kilometri. Specialiştii au estimat că doar această diferenţă de altitudine poate genera anual între 50 TWh şi 70 TWh de electricitate.

Complexitatea hidrocentralei însă va permite prin diverse alte metode (redirecţionări de debit, acumulări, coborâri rapide prin galerii subterane etc.) generarea anuală a 300 TWh de electricitate. Dacă ne gândim că necesarul anual de electricitate al României este de 50 TWh, putem spune că această hidrocentrală va putea genera anual curent electric cât pentru 6 ţări precum a noastră.

Sigur că nu totul este lapte şi miere, întreg proiectul urmând a aduce un impact extrem de negativ pentru natură. Fauna, flora, relieful, toate vor suferi transformări uriaşe, iar India, ţară care la rândul ei beneficiază de avantajele râului Yarlung Tsangpo, nu este de acord cu acest proiect grandoman.

Sursa: piataauto.md

Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

TOP 10: Oferte eMAG din 19.12.25 (televizor QD-MiniLED pe diagonala de 214 cm și cu nota 4.51 / 5 din 75 de review-uri, laptop de gaming ASUS cu display mare de 18 inci, monitor LG cu rezoluție 4K și rată de refresh la 144Hz etc)

Printre cele 10 oferte eMAG de astăzi se află și un SSD portabil Kingston de 2 TB ce seamănă ca design cu o memorie USB, un stick cum i se spune în mod popular.

Conform unei noi analize occidentale, China conduce cercetarea în aproape 90% dintre tehnologiile considerate ca fiind esenţiale

Dacă cineva încă mai crede că China a rămas în continuare la stadiul de simplu copiator al tehnologiilor occidentale, eu zic că ar trebui să îşi facă o actualizare a informaţiilor, una demnă de final de 2025.

E gata, noile abonamente Orange YOXO sunt disponibile pentru toată lumea, iar preţurile parcă îţi recomandă să te muţi pe abonament

Luna trecută aflam că Orange YOXO va avea noi abonamente şi noi planuri tarifare, totul începând cu 9 decembrie. Nu a fost chiar 9 decembrie, Orange a mai amânat puţin momentul, dar gata, de azi, 18 decembrie, toate schimbările promise au fost implementate.