Google Nexus Player – made by ASUS, datele hardware

/
/
15 oct. 14
/

Google a prezentat și ASUS Nexus Player pe lângă Nexus 6 și Nexus 9. Este un player multimedia ce primește în pachet atât o telecomandă ce permite căutarea prin voce, dar ai și posibilitatea în a folosi un gamepad fabricat de către compania taiwaneză.

Primele detalii hardware pentru Google Nexus Player:

– procesor Intel Atom quad-core la 1.86 GHz, PowerVR Series 6 2D/3D Engine, 1 GB RAM, 8 GB spațiu de stocare;

– HDMI out (1920 x 1080 pixeli până la 60Hz);

– Wi-Fi a/b/g/n/ac, bluetooth 4.1;

– telecomandă cu 2 baterii AAA, 40 gr., conectivitate bluetooth și 16 mm grosime;

– 235 gr., 20 mm grosime.

Preț – 99 dolari. Știu de pe acum că o să cumpăr o astfel de jucărie pentru acasă.

Primele imagini cu Google Nexus Player:

Sursa: Google
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

Xiaomi 17 Ultra sau ce specificații au fost aduse pe cel mai avansat smartphone Xiaomi la nivel de cameră foto și video – senzor de 1 inci, periscop de 200 Megapixeli, baterie de 6800 mAh

Xiaomi a prezentat cel mai avansat smartphone al său de până acum, unul ce va fi în rol de flagship - cel puțin în prima parte din 2026. Xiaomi 17 Ultra iese în evidență prin capacitățile sale la nivel de cameră foto și video.

Piața de televizoare în 2025: Samsung rămâne lider detașat pe valoarea produselor vândute, dar companiile chinezești TCL și Hisense se apropie puternic în ce privește numărul de unități comercializate

Pe piața de telefoane mobile, Samsung este lider în ce privește numărul de unități vândute, dar și ca valoare a produselor comercializate - Apple își acontează prima poziție. Într-o situație similară se pregătește compania sud-coreeană să ajungă în ce privește o piață pe care o domină de aproape 20 de ani.

Cameră auto DVR duală 70mai A810S – review (Calitate 4K HDR și opțiuni extinse la un preț mai mult decât corect!)

Sunt utilizator de camere auto DVR de ani buni, nu mai concep să nu echipez mașina cu așa ceva. Motivele sunt bine știute de toată lumea, haosul din traficul din țara noastră ne cam obligă să avem un martor întotdeauna de față la unele dintre cele mai inimaginabile evenimente ce pot apărea.