Conform unei cerere de brevet recente, grupul Stellantis intenţionează să dezvolte un nou proces de producţie de anvelope ecologice. Acestea vor avea în compoziţie chiar şi coji de ouă (printre alte materiale biodegradabile).
Rolul cojilor de ouă este foarte important, în patentul celor de la Stellantis ele urmând a înlocui negrul de fum şi silicea. Cojile de ouă conţin peste 90% carbonat de calciu, care poate fi transformat în oxid de calciu printr-un proces de calcinare. Acest proces presupune spălarea cojilor în acetonă, urmată de expunerea lor la temperaturi de cel puțin 900°C. Prin această reacție, carbonatul de calciu se descompune, eliberând dioxid de carbon (CO2) și lăsând în urmă CaO sub formă de solid alb.
Ulterior, acest material este măcinat până ajunge la dimensiuni comparabile cu negrul de fum sau silicea utilizată în mod tradițional în anvelope.
După cum probabil ştiţi, procesul de uzare al anvelopelor eliberează în atmosferă foarte mult praf, acesta contribuind la poluarea aerului. Prin înlocuirea celor două materiale cu cojile de ouă, anvelopa îşi reduce impactul asupra mediului şi devine mai ecologică.
Ideea celor de la Stellantis sunt interesant, rămâne de văzut dacă va funcţiona şi în practică. Foarte importante vor fi costurile de producţie ale acestor anvelope ecologice.
Sursa: g4media.ro