HP anunță 2.1 miliarde topuri de hârtie create prin tehnologia Colorlok vândute la nivel mondial

/
/
23 feb. 12
/

Standardul ColorLok include diferite tipuri de hârtie tratate cu aditivi speciali care asigură un timp rapid de uscare a cernelii, dar păstrează culorile vii și negrul intens. Vorbim de un program de certificare a calității hârtiei de imprimare lansat în 2008.

S-a ajuns la valoarea de 2.1 miliarde topuri hârtie cu Colorlok după ce în martie 2011 se atinsese milestone-ul de 1.3 miliarde. Există 220 de mărci diferite la nivel global care folosesc ColorLok. Cele mai cunoscute companii care comercializează hârtie pentru imprimare: Inapa, Antalis, Domtar, JK Paper Ltd, Mondi Uncoated Fine Paper.

Colorlok poate fi identificată printr-un sigiliu de calitate. HP spune că hârtia care corespune standardului său a fost testată riguros pe diferite tipuri de imprimante de birou astfel încât să poată asigura un nivel de performanță cât mai ridicat. Mai multe informații pe www.hp.com/go/colorlok

Tehnologia ColorLok contribuie  la creșterea calității hârtiei produse în lume”, a declarat Larry Tracy, director ColorLok în cadrul HP. „Consumatorii apreciază modul în care această tehnologie îmbunătăţeşte procesul de imprimare, impulsionând astfel un număr tot mai mare de companii să încorporeze tehnologia ColorLok în hârtia pe care o produc.”

Categorii: Diverse
Emil Dragotă
Co-Fondator al GADGET.ro; Pasionat de tehnologia mobilă, scrie review-urile pentru telefoane mobile, tablete, portabile, aparate foto & video, diferite gadgets etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra, Sony ZV-E10 pentru fotografiile și materialele video făcute la recenziile de pe site. Notebook-ul de gaming Gigabyte Aorus 16X 9SG a fost transformat în desktop PC ad-hoc alături de Mac Mini cu Apple M4. Îi plac discuțiile civilizate bazate pe argumente.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.

Taxa de 25 lei destinată coletelor de pe Temu, Shein, AliExpress etc. pare a fi un dezastru total (nimeni nu mai livrează direct în România, ci opresc şi trimit din Ungaria)

În 2025 intrau zilnic în România peste 200.000 – 250.000 de colete de pe Shein, Temu, AliExpress & Co, astfel că exista o presiune constantă atât pe sistemul vamal, cât si pe comercianţii români.