iDiots sau cum un clip de 4 minute ne poate pune nişte semne de întrebare

/
/
15 iun. 15
/

Am găsit de curând o filmare care reflecta excepţional viaţa robotizată pe care o trăim în fiecare zi: iDiots. Chiar dacă clipul a fost lansat la sfârşitul anului 2013, mesajul transmis de acesta este încă de actualitate într-o societate consumeristă ce pare a nu dispune de antidot.

Într-o ţară în care facem rate luni întregi pentru a ne lua device-uri pe care nu ni le permitem în realitate, într-o lume în care duhneşte manipularea maselor, într-o epocă în care economia se traduce prin devalorizare, într-o perioadă în care oamenii gândesc din ce în ce mai puţin, într-o societate în care roboţii suntem chiar noi, iDiots ne pune un semn de întrebare. Oare chiar aşa slabi am ajuns? Oare tehnologia va scoate din dicţionar cuvântul „om” din punct de vedere spiritual şi moral? Intrăm oare într-o nouă epocă în care raţiunea va fi o utopie?

Vă las să vă uitaţi la clipul de mai jos şi vă aştept în secţiunea de comentarii cu răspunsuri. Eu personal le văd zilnic, dar am încredere că mai există o urmă de speranţă.

httpvh://youtu.be/NCwBkNgPZFQ

Categorii: Diverse, Opinie
Cuvinte cheie: iDiots, opinie, tehnologie
Cosmin Mușat
Editor la Gadget.ro, pasionat de tot ce înseamnă tehnologie de ultimă oră. Scrie despre cele mai noi informaţii din lumea IT&C, review-uri, gadget-uri nonconformiste etc. Utilizează Samsung Galaxy S25 Ultra și Acer Nitro 5 AN517-52.

Digi Mobil nu mai are niciun iPhone în oferta sa de smartphone-uri la început de 2026 (nu pare a exista mare compatibilitate între DIGI şi produsele Apple)

Conform celui mai recent raport Counterpoint Research, 7 din cele mai bine 10 vândute smartphone-uri în 2025 au fost iPhone-uri, iar la nivel global Apple a fost anul trecut cel mai mare producător de telefoane inteligente după volume, mărul muşcat livrând aproape 250 de milioane de unităţi în întreaga lume.

TOP 10: Oferte eMAG din 31.01.26 (televizor OLED LG cu reducere de 15% și note bune în review-uri, Google Pixel 10 la 2542 lei*, mouse ASUS cu bluetooth și capace interschimbabile etc)

Am făcut o listă cu 10 oferte eMAG, iar printre ele se află de la o mașină de spălat cu funcție de uscător din portofoliul Samsung și până la un multifuncțional inkjet Epson cu alimentare pe sistem CISS.

Am văzut Train Dreams, film cu patru nominalizări la Oscar în 2026 şi cred că a fost cel mai plictisitor film din ultimele câteva luni (îl găsiţi pe Netflix)

Bine aţi revenit la un nou articol din categoria„am văzut”, secţiune în care îmi exprim o părere personală despre un film, documentar sau serial, opinie pe baza căreia vă aştept să discutăm în zona de comentarii.